2 kwietnia 2019, 14:22:53

Uwaga: konkurs zawieszony do odwołania! Śmiecimy na potęgę, zużywamy energię i zasoby w rosnącym tempie. Zero-waste – to styl życia, który zakłada minimalizację odpadów w swoim życiu.

Więcej o idei zero-waste, tu: http://www.nanowosmieci.pl/zero-waste/

Współczesny świat boryka się z wieloma problemami wynikającymi z działalności człowieka. Zaanektowaliśmy przyrodę i zapominamy, że jesteśmy częścią systemu (ekosystemu) i bez niego ani rusz. Śmiecimy na potęgę, zużywamy energię i zasoby w rosnącym tempie. Jednakże świadomość ich wyczerpywania już powoli do nas dociera. Czym jest rosnące PKB w zestawieniu ze świadomością, że nie starczy świata dla naszych dzieci?

W niektórych miejscach na świecie już dawno zaczęto zauważać konieczność zmiany stylu życia i mierzenia jego jakości. Stworzono (za Wikipedią:) Szczęście narodowe (krajowe) brutto (ang. Gross National Happiness, GNH) – wskaźnik zaproponowany w 1972 przez byłego króla Bhutanu, Jigme Singye Wangchucka jako instrument służący do mierzenia jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik Produkt krajowy brutto (PKB). Wskaźnik ten jest wykorzystywany w Bhutanie w planowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego[1]. Idea ta spotkała się z zainteresowaniem również w innych krajach[2].

Polska mierzy swój rozwój wciąż wskaźnikiem PKB, jednak możemy zaobserwować społeczne ruchy tzw. oddolne, które próbują definiować nowe punkty odniesienia w tej ocenie.

Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci (Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry). To, co po sobie zostawimy ma znaczenie. Torby foliowe rozkładając się w środowisku aż 450 lat i mają toksyczny wpływ na to środowisko. Właśnie dlatego namawiamy tyszan, aby przyjrzeli się krytycznie odpadom, które wytwarzają i spróbowali je jak najbardziej ograniczyć. Zapraszamy do przyglądania się swoim zakupom – jak często wybieramy produkt w plastikowym opakowaniu lub korzystamy z tzw. jednorazówek foliowych, a ile razy możemy zastąpić to wyborem bez opakowania, na wagę i wpakować nasze zakupy w coś fajnego, wielorazowego.

Na czym polega konkurs „Mój tydzień zero-waste”?

  1. Przeprowadzamy 7 dniowy eksperyment polegający na ograniczaniu odpadów w życiu. Wprowadzamy zmiany, np. pakując zakupy w torby wielorazowe, kupując na wagę, rezygnując z wody i napojów w plastikowych butelkach na rzecz przefiltrowanej kranówki. Im więcej zmian (nawet tych drobnych), tym lepiej!
  2. Wszystkie momenty zmiany filmujemy lub fotografujemy, a zdjęcia czy filmowane zmiany komentujemy lub opisujemy w prezentacji zdjęciowej, aby były zrozumiałe dla oglądającego.
  3. Stworzoną pracę konkursową w formie filmu lub prezentacji zdjęciowej umieszczamy na kanale youtube.
  4. Przesyłamy link do pracy konkursowej umieszczonej na youtube, na adres tyskiezywioly@umtychy.pl.
  5. Koniecznie nasze zgłoszenie uzupełniamy wypełnionym i podpisanym oświadczeniem – możemy je przesłać pocztą, dostarczyć osobiście lub zeskanować i dołączyć do e-maila z linkiem do pracy konkursowej.
  6. Czekamy na potwierdzenie uczestnictwa w konkursie, które otrzymamy e-mailem zwrotnym 19 maja br.
  7. Promujemy swoją pracę konkursową, aby zachęcić do głosowania jak największą liczbę internautów (głosowanie odbędzie się na profilu facebook.com/tyskiezywioly 20-31 maja br.).

Zapraszamy do konkursu poprzez szkoły, jednakże mogą w nim wziąć udział całe rodziny!

Podglądajcie znanych i mniej znanych vlogerów, aby zdobyć jak najwięcej pomysłów na zero-waste.

POWRÓT DO STRONY KAMPANII TYSKIE ŻYWIOŁY

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×