2 kwietnia 2019, 13:22:29

Akcja „Wpakujmy się w coś fajnego!” polega na wspólnej produkcji głównego gadżetu tegorocznego festiwalu „Tyskie Żywioły”. Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę.

Woreczki na żywność w stylu "zero waste" uszyte z odzyskanego materiału z firan. Gadżet akcji "Wpakujmy się w coś fajnego!"

Ograniczenie odpadów.

Informacja o nowym prawie od 2021 roku.

Ograniczenie jednorazowych opakowań.

Zmniejszenie emisji CO2.

Ochrona przyrody.

Redukcja nielegalnego i trującego opału.

Ograniczenie chorobotwórczych tworzyw sztucznych.

Budowanie świadomości wpływu małych decyzji na nasz świat i świat naszych dzieci.

To wszystko hasła, które przyświecają akcji edukacyjnej, do której zapraszamy mieszkańców Tychów!

To druga akcja propagująca ograniczanie odpadów, po konkursie „Mój tydzień zero-waste”. O co chodzi w idei, sprawdźcie tu: http://www.nanowosmieci.pl/zero-waste/ 

Akcja nosi tytuł „Wpakujmy się w coś fajnego!” i polega na wspólnej produkcji głównego gadżetu tegorocznego festiwalu „Tyskie Żywioły” (8 czerwca). Wspólnie szyjemy tzw. firanowe wielorazówki, które będą rozdawane podczas festiwalu mieszkańcom z zachętą, aby korzystali w nich podczas zakupów zamiast z foliowych jednorazówek. Udział w tej produkcji polega na pozbywaniu się z domu niepotrzebnych firan (KONIECZNIE WYPRANYCH) i przynoszeniu ich do wyznaczonych miejsc (przedszkoli). Druga możliwość dołączenia do akcji (dla uczniów szkół i ich rodzin), polega na samodzielnym szyciu firanowych wielorazówek w domu.

Lista miejsc, które biorą udział w akcji wciąż rośnie. W tej chwili większość tyskich przedszkoli publicznych bierze w niej udział. Jeśli chcesz oddać niepotrzebną firankę, zapytaj w przedszkolu swojego dziecka lub przedszkolu w swojej dzielnicy, czy uczestniczy! Jeśli nie, może dołączyć – wystarczy zgłoszenie e-mailem. Jeżeli jesteś uczniem tyskiej szkoły – możesz namówić szkołę do włączenia się w działania oraz swoich kolegów i koleżanki. Może Wasza szkoła zdobędzie tytuł „Szkolnego Mistrza Zero-Waste”?

Zbieramy więc materiał na wielorazówki na zakupy. Dodatkowe miejsce w szafie na wiosnę z pewnością się przyda.

Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę: chleba, bułek, warzyw, owoców, orzechów itp. Zobaczycie jak cudownie zmniejszy się ilość śmieci, kiedy zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami takich gadżetów.

Materiał do ich uszycia, celowo jest produktem „z drugiej ręki”. Wchodząc w akcję nadajecie drugie życie niepotrzebnej rzeczy, ograniczacie odpady, sprzyjacie zdrowiu poprzez niepakowanie jedzenia w folię!

Aby produkcja była możliwa – przed oddaniem firany – koniecznie ją wypierzcie (najlepiej ekologicznie, w proszku domowej roboty ;) ), a następnie włączcie się w akcję.

 

Formy uczestnictwa w akcji są dwie:

  1. oddanie firan do uczestniczącej w akcji placówki (przedszkola)
  2. samodzielne szycie woreczków z niepotrzebnych w domu firan w wyścigu o tytuł „Mistrzowskiej Szkoły Zero-Waste”

PRZEDSZKOLAKÓW Z RODZINAMI zachęcamy szczególnie do pierwszej formy akcji:

  • firany przynosimy do przedszkola uczestniczącego w akcji i zostawiamy w oznaczonym miejscu. Firany można przynosić do końca kwietnia 2019 r. 30 kwietnia przedszkole oddaje zebrany materiał miejskiemu koordynatorowi akcji

UCZNIÓW TYSKICH SZKÓŁ Z RODZINAMI namawiamy do udziału w walce o tytuł „Szkolnego Mistrza Zero-Waste”:

  • szyjemy własnoręcznie lub z pomocą innej osoby, z którą chcemy Wpakować się w coś fajnego, pakiet wielorazówek z firanki według projektu własnego lub takiego z youtube’a
    • organizujemy w szkole Dzień Liczenia woreczków (31 maja, piątek) – szkolny koordynator przesyła wynik na e-mail: tyskiezywioly@umtychy.pl – a mistrzowska szkoła zostanie ogłoszona na festiwalu Tyskie Żywioły 8 czerwca
    • po podliczeniu, woreczki zabieramy do domu i KORZYSTAMY w trakcie zakupów, a zdjęcia dumnych posiadaczy-użytkowników umieszczamy w komentarzach postu o podsumowaniu akcji na miejskiej stronie fb „Tyskie Żywioły”, po festiwalu.

Przed przystąpieniem do akcji – zapytaj w swoim przedszkolu lub szkole czy w niej uczestniczy!

POWRÓT DO STRONY KAMPANII TYSKIE ŻYWIOŁY

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×