Miasto

28 marca 2019, 13:36:31

Historyczka i popularyzatorka architektury zajmująca się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski – Anna Syska od 1 kwietnia br. będzie Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach.

Nowa konserwator jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych dziedzictwu architektonicznemu regionu, pracowała także w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, gdzie prowadziła cykl „Spacerów po Modernie" przybliżający wiedzę na temat międzywojennej architektury Katowic. Była także inicjatorką „Akcji Mozaika" mającej na celu popularyzację powojennych mozaik i dekoracji architektonicznych. Jest autorką i współautorką licznych dokumentacji konserwatorskich, m.in. kart ewidencyjnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków i studiów historycznych. Ponadto była członkinią zespołu opracowującego Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami oraz wnioski o wpis na listę Pomników Historii dla zabytków z Katowic i Zabrza. Od maja 2018 roku publikuje artykuły o tyskiej architekturze (we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach) na łamach tygodnika „Twoje Tychy" w ramach cyklu „Miasto na Warsztacie".

W Urzędzie Miasta Tychy Anna Syska będzie się zajmowała m.in. gminnym programem opieki nad zabytkami, prowadzeniem ewidencji tych zabytków, opieką nad pomnikami i miejscami pamięci, przygotowywaniem projektów uchwał w sprawie dotacji na prowadzenie prac konserwatorskich oraz restauratorskich i robót budowlanych, współpracą z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków mieści się w budynku przy ulicy Barona 30, II piętro, pokój 309. Z konserwatorem będzie można się także skontaktować telefonicznie: 32 438 22 80.

Wcześniej funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków pełniła Maria Bachniak, która przeszła na emeryturę.

Wracają upały, może być burzowo

Wracają upały, może być burzowo

Jutro w Tychach może być burzowo, a w sobotę i niedzielę powrócą upały i temperatury sięgające od 27 do 31 stopni. W związku z nagłą zmianą pogody, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Niemal wszyscy absolwenci z podwójnego rocznika, którzy rywalizowali o miejsca w szkołach średnich w Tychach, dostali się do wybranej szkoły. Do szkół zakwalifikowało się 2134 uczniów spośród ok. 2180 biorących udział w rekrutacji.

Wojskowe samoloty nad Tychami

Wojskowe samoloty nad Tychami

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne - jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" zachęcamy do wspólnego "odkorkowania" Paprocan i korzystania z miejskiej komunikacji oraz Tyskiego Roweru.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×