Miasto

28 marca 2019, 13:36:31

Historyczka i popularyzatorka architektury zajmująca się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski – Anna Syska od 1 kwietnia br. będzie Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach.

Anna Syska - Miejski Konserwator Zabytków

Nowa konserwator jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych dziedzictwu architektonicznemu regionu, pracowała także w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, gdzie prowadziła cykl „Spacerów po Modernie" przybliżający wiedzę na temat międzywojennej architektury Katowic. Była także inicjatorką „Akcji Mozaika" mającej na celu popularyzację powojennych mozaik i dekoracji architektonicznych. Jest autorką i współautorką licznych dokumentacji konserwatorskich, m.in. kart ewidencyjnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków i studiów historycznych. Ponadto była członkinią zespołu opracowującego Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami oraz wnioski o wpis na listę Pomników Historii dla zabytków z Katowic i Zabrza. Od maja 2018 roku publikuje artykuły o tyskiej architekturze (we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach) na łamach tygodnika „Twoje Tychy" w ramach cyklu „Miasto na Warsztacie".

W Urzędzie Miasta Tychy Anna Syska będzie się zajmowała m.in. gminnym programem opieki nad zabytkami, prowadzeniem ewidencji tych zabytków, opieką nad pomnikami i miejscami pamięci, przygotowywaniem projektów uchwał w sprawie dotacji na prowadzenie prac konserwatorskich oraz restauratorskich i robót budowlanych, współpracą z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków mieści się w budynku przy ulicy Barona 30, II piętro, pokój 309. Z konserwatorem będzie można się także skontaktować telefonicznie: 32 438 22 80.

Wcześniej funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków pełniła Maria Bachniak, która przeszła na emeryturę.

Kultura on-line w mieście Tychy

Kultura on-line w mieście Tychy

Odwiedzając tyskie restauracje czy puby od kilku dni można zapoznać się z repertuarem online tyskich instytucji kultury. Miejskie Centrum Kultury przygotowało specjalne informatory, w których można znaleźć informacje dotyczące działań m.in. Teatru Małego, Muzeum Miejskiego itp.

Turniej recytatorski online

Turniej recytatorski online

Trwają kwalifikacje do Turnieju Recytatorskiego online, realizowanego w ramach proLOGOS Festiwal Słowa Online. Konkurs w całości zostanie przeprowadzony przez platformy sieciowe. Łączna pula nagród finansowych w turnieju wynosi 7000 zł.

Wyszukiwarka odpadów

Wyszukiwarka odpadów

Stłuczone butelki, zużyte soczewki kontaktowe, drzwi po remoncie... Lista kłopotliwych odpadów może być długa. W Tychach uruchomiono wyszukiwarkę, która podpowie jak je segregować.

Zgłoś usterkę w Tychach

Zgłoś usterkę w Tychach

Uszkodzona jezdnia lub chodnik, zniszczona zieleń... Często idąc lub przejeżdżając przez miasto natrafiamy na różne nieprawidłowości w miejskiej przestrzeni. Nierzadko o takich usterkach wiedzą tylko mieszkańcy najbliższej okolicy. Co możemy zrobić? Skorzystać z systemu „Zgłoś usterkę”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×