Miasto

28 marca 2019, 13:36:31

Historyczka i popularyzatorka architektury zajmująca się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski – Anna Syska od 1 kwietnia br. będzie Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach.

Nowa konserwator jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych dziedzictwu architektonicznemu regionu, pracowała także w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, gdzie prowadziła cykl „Spacerów po Modernie" przybliżający wiedzę na temat międzywojennej architektury Katowic. Była także inicjatorką „Akcji Mozaika" mającej na celu popularyzację powojennych mozaik i dekoracji architektonicznych. Jest autorką i współautorką licznych dokumentacji konserwatorskich, m.in. kart ewidencyjnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków i studiów historycznych. Ponadto była członkinią zespołu opracowującego Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami oraz wnioski o wpis na listę Pomników Historii dla zabytków z Katowic i Zabrza. Od maja 2018 roku publikuje artykuły o tyskiej architekturze (we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach) na łamach tygodnika „Twoje Tychy" w ramach cyklu „Miasto na Warsztacie".

W Urzędzie Miasta Tychy Anna Syska będzie się zajmowała m.in. gminnym programem opieki nad zabytkami, prowadzeniem ewidencji tych zabytków, opieką nad pomnikami i miejscami pamięci, przygotowywaniem projektów uchwał w sprawie dotacji na prowadzenie prac konserwatorskich oraz restauratorskich i robót budowlanych, współpracą z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków mieści się w budynku przy ulicy Barona 30, II piętro, pokój 309. Z konserwatorem będzie można się także skontaktować telefonicznie: 32 438 22 80.

Wcześniej funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków pełniła Maria Bachniak, która przeszła na emeryturę.

W czwartek V Tyski Nightskating

W czwartek V Tyski Nightskating

23 maja po raz piąty rolkarze przejmą ulice miasta Tychy. O godz. 20:00 peleton wystartuje z placu przed Gemini Park Tychy, gdzie od godz. 19:00 działać będzie również wypożyczalnia sprzętu (rolek).

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" można znaleźć min. informacje dotyczące głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 r.

Konsultacje projektu uchwały: regulamin dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków na terenie Tychów

Konsultacje projektu uchwały: regulamin dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków na terenie Tychów

Do 31 maja trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Miasta Tychy.

BELFEgoR powraca

BELFEgoR powraca

Po trzech latach nieobecności tyski Teatr Alternatywny BELFEgoR wychodzi z cienia. Szatańska trupa Żukowskiego wraca na scenę z nowym premierowym spektaklem „Bal w operze” według Juliana Tuwima.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×