Miasto

4 marca 2019, 12:49:44

Mieszkańcy Tychów mogą otrzymać do 75 proc. bonifikaty przy zmianie użytkowania wieczystego na własność. Na ostatniej sesji Rady Miasta Tychy (28 lutego) radni przyjęli w tej sprawie uchwałę, która szczegółowo określa m.in. warunki udzielania bonifikaty.

Radni oraz prezydenci Miasta Tychy podczas sesji Rady Miasta Autor: Piotr Podsiadły

Uchwała określa wysokość stawek procentowych i warunki udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności tych gruntów. Bonifikata przysługuje osobom fizycznym tylko w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej.

- Wysokość bonifikaty zależy od terminu wpłaty. Właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą otrzymać bonifikatę w wysokości od 10-75 proc. W przypadku uregulowania należności w roku, w którym doszło do przekształcenia, przysługuje najwyższa 75 proc. bonifikata - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Jeżeli wpłata jednorazowa nastąpi w roku następnym, to bonifikata wyniesie 65 proc., a jeśli nastąpi w trzecim roku od przekształcenia to 55 proc. Dla opłat wniesionych w cztery, pięć i sześć lat po przekształceniu wysokość bonifikaty wyniesie kolejno 30,20 i 10 proc.

Warunkiem udzielenia bonifikaty jest brak zaległości finansowych wobec gminy z tytułu: opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości, rocznej opłaty przekształceniowej, podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na dzień, w którym zamierzamy złożyć wniosek o dokonanie opłaty jednorazowej.

Uchwała Rady Miasta z dnia 28 lutego 2019 roku, wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste była przygotowywana niemal dwa lata, a mimo to powstał dokument, który postawił przed samorządami zadanie niemożliwe do wykonania.

Pierwsze przejście podziemne pod DK44 otwarte

Pierwsze przejście podziemne pod DK44 otwarte

Pierwsze przejście podziemne, jakie powstało w ramach prowadzonej w Tychach modernizacji drogi krajowej nr 44, właśnie zostało oddane do użytku. To dobra wiadomość dla pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Nasze miasto bierze udział w plebiscycie Świąteczna Magia Miast. Jeśli podobały się Wam świąteczne iluminacje w Tychach, zagłosujcie! Jak to zrobić?

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Planujesz założyć własną firmę, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Obawiasz się, że przerosną Cię formalności związane z załatwieniem wszystkich spraw? Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się, co musisz zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×