Miasto

4 marca 2019, 8:30:50

"Anna", "Glinka 1", "Stare Tychy" i "Suble-Glinka" to nazwy nowych jednostek pomocniczych, utworzonych z inicjatywy mieszkańców w Tychach. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli na wczorajszej (28.02) sesji.

Plac Św. Anny -fontanna Autor: Michał Janusiński

Wcześniej – na sesji w styczniu powstały jednostki: Osiedle  „Family”, „Żwaków” i „Mąkołowiec”. To oznacza, że w jesiennych wyborach do Rad Osiedli, ich liczba może się znacznie zwiększyć. 

 W granicach osiedla "Anna" znalazły się ulice: Adama Asnyka, Arctowskiego, Arkadowa, Biskupa Burschego 20, Dworcowa, Generała Andersa, Plac Świętej Anny oraz Wojska Polskiego.

 Ulice: Barbary, Bronisławy, Budowlanych nr nieparzyste 83, 131-163  i nr parzyste 142-148, Glińczańska dotychczas również nie wchodziły w skład istniejących w mieście osiedli. W ramach podjętej 28 lutego 2019 roku uchwały Rady Miasta wymienione ulice należeć będą do osiedla "Glinka 1". Ta jednostka jest najmniejszą z czterech właśnie utworzonych - mieszkają tam 222 osoby, z czego 183 posiada czynne prawo wyborcze.

 -Każda z tych jednostek powstała z inicjatywy mieszkańców. Musiały zostać jednak spełnione określone warunki. Zgodnie ze Statutem Miasta Tychy zgodę musiało wyrazić co najmniej 10 % osób, posiadających prawo do głosowania - mówi Igor Śmietański- z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

 Przyjęta na wczorajszej sesji uchwała określa również zasięg terytorialny dla dwóch innych jednostek: "Stare Tychy" i "Suble-Glinka". W obrębie jednostki  "Stare Tychy" znalazły się ulice:  Akacjowa, Aleja Bielska nr 7, Boczna nr parzyste, Cypriana Norwida, Damrota, Gołębia, Jana Wieczorka, Jaworowa, Karola Miarki, Kasztanowa, Katowicka nr parzyste i nieparzyste do 14, Krótka z wyjątkiem nr 19, Kościuszki, Księdza Jana Kapicy, Księdza Kardynała Augusta Hlonda strona nr parzystych, Księdza Profesora Franciszka Blachnickiego, Kukułcza, Marii Konopnickiej, Mikołowska  nr parzyste od 28 do 64a i nr nieparzyste do 83, Nowokościelna, Oświęcimska nr 4, Piwna, Piwowarów, Plac Wolności, Polna, Powstańców, Prześwit, Rynek, Sadowa, Sienkiewicza, Skośna, Słowicza, Sokola, Solna, Starokościelna nr parzyste od 22 i nr nieparzyste, Stroma, Studzienna, Wschodnia z wyjątkiem nr 76, Zakątek, Źródlana, Żurawia.

 Osiedle "Suble-Glinka"to obszar ulic: Borowa nr parzyste 40 – 118 i nr nieparzyste 1 - 99, Chałupnicza, Dunikowskiego nr parzyste 48 – 50, Grzybowa, Harcerska nr parzyste 30 – 146 i nr nieparzyste 31 - 133, Hetmańska nr parzyste 2 - 30, Jagodowa, Jeżynowa,  Ks. Stanisława Radziejewskiego, Lucjana Rydla, Malinowa, Mostowa, Nizinna, Owczarska, Regionalna, Rękodzielnicza, Runowa, Skalna nr parzyste od 106 i nr nieparzyste od 147, Stawowa, Stoczniowców 70 nr parzyste 24 – 28 i nr nieparzyste 23 - 29, Sublańska, Szuwarków, Walentego Roździeńskiego, Wodna, Zagrodowa, Zrębowa, Żwakowska  nr parzyste 40 – 60 i nr 65.

 Przyjęte na czwartkowej sesji uchwały wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Potem rozpoczną się konsultacje dotyczące statutów nowych jednostek pomocniczych.

 W przyszłym tygodniu rozpoczynają się konsultacje statutów trzech jednostek Osiedla „Family”, „Mąkołowiec” i „Żwaków. - Konsultacje przeprowadzone będą od 4 do 22 marca 2019 r. w formie otwartego spotkania w Urzędzie Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49, które odbędzie się 14 marca 2019 r. o godzinie 16.00 w sali 102 na I piętrze. Uwagi do statutu mieszkańcy mogą zgłaszać także w formie pisemnej i elektronicznej w trakcie trwania konsultacji mówi Katarzyna Hermansa z UM Tychy.

Wybory do Rad Osiedli odbędą się prawdopodobnie we wrześniu. W sumie może ich powstać aż 19 ( obecnie w Tychach działa 11 Rad Osiedli). Wszystko zależy od aktywności mieszkańców, ponieważ powstanie tych jednostek jest zależne od frekwencji podczas wyborów, która w zależności od liczby uprawnionych do głosowania danego okręgu powinna wynieść 5, 10 lub 15 %.

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Do 26 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Konsultacje projektu planu miejscowego dla części osiedla Wilkowyje

Konsultacje projektu planu miejscowego dla części osiedla Wilkowyje

Od 13 sierpnia trwają konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w południowej części osiedla Wilkowyje w Tychach - etap IV. Konsultacje prowadzone będą do 25 września 2019 r.

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny deszcz z burzami

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny deszcz z burzami

IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami, które wystąpić mogą w województwie śląskim od południa 12 sierpnia do godzin porannych 13 sierpnia br.

Inteligentne Zarządzanie Ruchem w Tychach

Inteligentne Zarządzanie Ruchem w Tychach

W Tychach powstanie Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS). W czwartek, 8 sierpnia, podpisano umowę pomiędzy Miejskim Zarządem Ulic i Mostów, a firmą Siemens Mobility na realizacje tego zadania.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×