Miasto

4 marca 2019, 8:30:50

"Anna", "Glinka 1", "Stare Tychy" i "Suble-Glinka" to nazwy nowych jednostek pomocniczych, utworzonych z inicjatywy mieszkańców w Tychach. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli na wczorajszej (28.02) sesji.

Plac Św. Anny -fontanna Autor: Michał Janusiński

Wcześniej – na sesji w styczniu powstały jednostki: Osiedle  „Family”, „Żwaków” i „Mąkołowiec”. To oznacza, że w jesiennych wyborach do Rad Osiedli, ich liczba może się znacznie zwiększyć. 

 W granicach osiedla "Anna" znalazły się ulice: Adama Asnyka, Arctowskiego, Arkadowa, Biskupa Burschego 20, Dworcowa, Generała Andersa, Plac Świętej Anny oraz Wojska Polskiego.

 Ulice: Barbary, Bronisławy, Budowlanych nr nieparzyste 83, 131-163  i nr parzyste 142-148, Glińczańska dotychczas również nie wchodziły w skład istniejących w mieście osiedli. W ramach podjętej 28 lutego 2019 roku uchwały Rady Miasta wymienione ulice należeć będą do osiedla "Glinka 1". Ta jednostka jest najmniejszą z czterech właśnie utworzonych - mieszkają tam 222 osoby, z czego 183 posiada czynne prawo wyborcze.

 -Każda z tych jednostek powstała z inicjatywy mieszkańców. Musiały zostać jednak spełnione określone warunki. Zgodnie ze Statutem Miasta Tychy zgodę musiało wyrazić co najmniej 10 % osób, posiadających prawo do głosowania - mówi Igor Śmietański- z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

 Przyjęta na wczorajszej sesji uchwała określa również zasięg terytorialny dla dwóch innych jednostek: "Stare Tychy" i "Suble-Glinka". W obrębie jednostki  "Stare Tychy" znalazły się ulice:  Akacjowa, Aleja Bielska nr 7, Boczna nr parzyste, Cypriana Norwida, Damrota, Gołębia, Jana Wieczorka, Jaworowa, Karola Miarki, Kasztanowa, Katowicka nr parzyste i nieparzyste do 14, Krótka z wyjątkiem nr 19, Kościuszki, Księdza Jana Kapicy, Księdza Kardynała Augusta Hlonda strona nr parzystych, Księdza Profesora Franciszka Blachnickiego, Kukułcza, Marii Konopnickiej, Mikołowska  nr parzyste od 28 do 64a i nr nieparzyste do 83, Nowokościelna, Oświęcimska nr 4, Piwna, Piwowarów, Plac Wolności, Polna, Powstańców, Prześwit, Rynek, Sadowa, Sienkiewicza, Skośna, Słowicza, Sokola, Solna, Starokościelna nr parzyste od 22 i nr nieparzyste, Stroma, Studzienna, Wschodnia z wyjątkiem nr 76, Zakątek, Źródlana, Żurawia.

 Osiedle "Suble-Glinka"to obszar ulic: Borowa nr parzyste 40 – 118 i nr nieparzyste 1 - 99, Chałupnicza, Dunikowskiego nr parzyste 48 – 50, Grzybowa, Harcerska nr parzyste 30 – 146 i nr nieparzyste 31 - 133, Hetmańska nr parzyste 2 - 30, Jagodowa, Jeżynowa,  Ks. Stanisława Radziejewskiego, Lucjana Rydla, Malinowa, Mostowa, Nizinna, Owczarska, Regionalna, Rękodzielnicza, Runowa, Skalna nr parzyste od 106 i nr nieparzyste od 147, Stawowa, Stoczniowców 70 nr parzyste 24 – 28 i nr nieparzyste 23 - 29, Sublańska, Szuwarków, Walentego Roździeńskiego, Wodna, Zagrodowa, Zrębowa, Żwakowska  nr parzyste 40 – 60 i nr 65.

 Przyjęte na czwartkowej sesji uchwały wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Potem rozpoczną się konsultacje dotyczące statutów nowych jednostek pomocniczych.

 W przyszłym tygodniu rozpoczynają się konsultacje statutów trzech jednostek Osiedla „Family”, „Mąkołowiec” i „Żwaków. - Konsultacje przeprowadzone będą od 4 do 22 marca 2019 r. w formie otwartego spotkania w Urzędzie Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49, które odbędzie się 14 marca 2019 r. o godzinie 16.00 w sali 102 na I piętrze. Uwagi do statutu mieszkańcy mogą zgłaszać także w formie pisemnej i elektronicznej w trakcie trwania konsultacji mówi Katarzyna Hermansa z UM Tychy.

Wybory do Rad Osiedli odbędą się prawdopodobnie we wrześniu. W sumie może ich powstać aż 19 ( obecnie w Tychach działa 11 Rad Osiedli). Wszystko zależy od aktywności mieszkańców, ponieważ powstanie tych jednostek jest zależne od frekwencji podczas wyborów, która w zależności od liczby uprawnionych do głosowania danego okręgu powinna wynieść 5, 10 lub 15 %.

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś w Tychach na Stadionie Miejskim odbędzie się pierwszy mecz piłkarskich Mistrzostw Świata do lat 20. Na inauguracje mundialu w naszym mieście Katar zagra z Nigerią.

W sobotę kolejna edycja Senioriady

W sobotę kolejna edycja Senioriady

To już trzeci raz tyscy Seniorzy i ich rodziny spotkają się na Senioriadzie – corocznym święcie dojrzałych tyszan, ale także wszystkich tych, którzy chcą w radosny, rodzinny i aktywny sposób spędzić sobotnie popołudnie.

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy zaprasza na spotkanie z cyklu Tury Kultury, które będzie częścią projektu „Rozmowy PROCENTują” i odbędzie się w środę 29 maja o godzinie 18 w Mediatece.

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Nie chodzi jednak o podopiecznych Jerzego Brzęczka ani też Jacka Magiery – trenera młodzieżowej reprezentacji Polski w piłce nożnej, ale o zespół polskich samorządowców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×