Miasto

1 marca 2019, 7:50:8

Zakończył się nabór wniosków do VI edycji Budżetu Partycypacyjnego. Wpłynęły 202 wnioski - najwięcej w historii tyskiego budżetu, ta liczba może się jeszcze zmienić, bo wciąż spływają wnioski wysłane pocztą.

Fragment urządzenia siłowni "pod chmurką" z tabliczką informującą o projekcie powstałym w ramach budżetu partcypacyjnego

Od trzech lat regularnie rośnie liczba wniosków, które mieszkańcy składają w ramach kolejnych edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku padł rekord, po raz pierwszy do magistratu wpłynęło ponad 200 wniosków.

 - To dowód na to, że program wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a  tyszanie chcą współdecydować o tym, jakie projekty, istotne dla nich czy dla ich sąsiadów mają być  realizowane. To ważne w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego - mówi Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta miasta Tychy ds. społecznych. 

 Wśród projektów, które dotyczą konkretnych dzielnic miasta tradycyjnie już, podobnie jak w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, pojawiły się propozycje dotyczące budowy chodników, parkingów i oświetlenia, a także altan śmietnikowych i nasadzeń zieleni.

 - Niezmiennie popularnością cieszą się także place zabaw i siłownie plenerowe. W VI edycji budżetu pojawiły się też wnioski dotyczące organizacji, festynów, warsztatów oraz imprez integracyjnych - wylicza Krystyna Rumieniuich z UM Tychy.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy można było zgłaszać projekty ogólnomiejskie - skierowane są do mieszkańców całego miasta. W sumie wpłynęło ich 40, najwięcej z nich dotyczyło placówek oświatowych. 

Po raz drugi w tyskich budżecie partycypacyjnym swoje propozycje zgłaszać  mogły dzieci (wcześniej, by uczestniczyć w programie trzeba było mieć skończone 16 lat).  Z takiej możliwości skorzystał np. 9-letni Patryk.

 - 9-latek w przesłanym wniosku przedstawił projekt o nazwie "Wyskocz na miasto". Chodzi o budowę parkuru, czyli przestrzeni wypełnionej murkami, schodami i innymi przeszkodami, które w ramach zabawy należy pokonać w jak najbardziej efektywny sposób - mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

 Teraz czas na kolejny etap – ocenę formalną i merytoryczną wniosków, która potrwa do 30 kwietnia. Na maj i czerwiec zaplanowano  spotkania z mieszkańcami Okręgów Konsultacyjnych.  Głosowanie potrwa od 6 września do 20 września 2019 r. Nazwy projektów, jakie w tej edycji budżetu partycypacyjnego zostaną zrealizowane poznamy 4 października 2019 roku.

 Wszelkie informacje dot. Budżetu Partycypacyjnego w Tychach można znaleźć na stronie: razemtychy.pl.

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

5 scen, 8 koncertów, kilkunastu wykonawców z kraju i specjalni goście z Francji – Booze Brothers. W piątek (23 sierpnia) rusza jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy, który od lat w drugiej połowie sierpnia gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed możliwym występowaniem burz - miejscami burz z gradem w województwie śląskim. Ostrzeżenie obowiązuje od popołudnia 19 sierpnia do godzin porannych 20 sierpnia br.

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

W szkołach nie ma dzieci, ale ruch i wrzawa jak podczas roku szkolnego, tyle że uczniów zastąpili budowlańcy, malarze i tynkarze. W kilkunastu szkołach na terenie miasta trwają wakacyjne remonty. Miasto w tym roku przeznaczyło na wakacyjne remonty placówek ponad 10,5 miliona złotych.

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Do 26 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×