Miasto

27 lutego 2019, 10:15:4

24 betonowe belki o wadze blisko 30 ton każda, zamontowano na budowanym wiadukcie łączącym DK-44 z ulicami Mysłowicką, Kościelną i Główną.

Bezkolizyjny węzeł zostanie poprowadzony górą obiektu, dzięki czemu oddzieli ruch tranzytowy od ruchu lokalnego i zapewni sprawne połączenie m.in. z podstrefą tyską KSSE, Bieruniem oraz dzielnicami: Urbanowice, Jaroszowice i Wygorzele.

 Jeszcze przed zimą na DK44 udało się przełożyć ruch na ponad 1,5-kilometrowym odcinku modernizowanej drogi, dzięki czemu kierowcy poruszają się po nowej nawierzchni.  Generalny wykonawca inwestycji - firma Eurovia Polska S.A. zgodnie z kontraktem mógł wprowadzić przerwę sezonową, ale tego nie zrobił i pomimo wstrzymania robót drogowych (z uwagi na niskie temperatury nie można było ich kontynuować), cały czas prowadzono prace na obiektach.

 - Zakończył się właśnie montaż elementów kluczowych dla całej konstrukcji. Powstały dwa przyczółki przyszłego wiaduktu, które połączono za pomocą 24 betonowych belek, montowanych przez specjalistyczny dźwig. Następnym istotnym elementem budowy będzie wykonanie płyty nośnej – mówi Wojciech Łyko – dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Trwają także prace przy budowie dwóch podziemnych przejść dla pieszych. - Pierwsze z nich powstaje w rejonie ul. Kościelnej i jest budowane metodą tradycyjną (najpierw powstał wykop, a następnie konstrukcja przejścia), a drugie w rejonie ul. Długiej, które realizowane jest w technologii ścian szczelinowych. Oznacza to, że w pierwszej kolejności w gruncie zostały zabudowane ściany przyszłego przejścia, a dopiero w kolejnym etapie wykopywany jest grunt - dodaje dyrektor Łyko.

Kolejny etap prac dotyczyć będzie użytkowanego od listopada odcinka ul. Oświęcimskiej. - Do ułożenia pozostaje warstwa ścieralna asfaltu, którą zgodnie ze sztuką budowlaną, układa się na samym końcu i na jak najdłuższych odcinkach. Pozwoli to na bardziej ekonomiczną eksploatację drogi i zmniejsz ryzyko powstawania pęknięć w nawierzchni - Arkadiusz Bąk z MZUiM.

Wykonawca inwestycji cały czas odpowiedzialny jest za bieżące utrzymanie modernizowanego odcinka. Regularnie naprawiane są ubytki i odnawiane jest oznakowanie tymczasowe. Wartość inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie projektu to ok. 132 mln zł, 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z UE.

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

5 scen, 8 koncertów, kilkunastu wykonawców z kraju i specjalni goście z Francji – Booze Brothers. W piątek (23 sierpnia) rusza jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy, który od lat w drugiej połowie sierpnia gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed możliwym występowaniem burz - miejscami burz z gradem w województwie śląskim. Ostrzeżenie obowiązuje od popołudnia 19 sierpnia do godzin porannych 20 sierpnia br.

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

W szkołach nie ma dzieci, ale ruch i wrzawa jak podczas roku szkolnego, tyle że uczniów zastąpili budowlańcy, malarze i tynkarze. W kilkunastu szkołach na terenie miasta trwają wakacyjne remonty. Miasto w tym roku przeznaczyło na wakacyjne remonty placówek ponad 10,5 miliona złotych.

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Do 26 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×