Miasto

19 lutego 2019, 13:8:14

Tychy zajęły trzecie miejsce w prestiżowym rankingu przygotowanym przez analityków z portalu fDi, będącego sekcją grupy The Financial Times. Miasto zostało wyróżnione w kategorii „potencjału gospodarczego" wśród średnich miast (liczących od 100 do 250 tyś. mieszkańców).

Tychy z lotu ptaka

W pierwszej piątce znalazły się takie miasta jak: Gdynia (pierwsze miejsce), Legnica, Opole i Gliwice.

Specjaliści oprócz potencjału gospodarczego oceniają przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, porównują koszty pracy oraz komunikację. Liczy się też innowacyjność, np. wysoko są oceniane miasta stawiające na technologie przyszłości, potrafiące jednocześnie przyciągnąć nowych inwestorów. W zestawieniu brano też pod uwagę liczbę inwestycji, dochodowość prowadzonego biznesu, poziom bezrobocia i bilans migracyjny.

- Dzisiaj Tychy są liderem przemian wśród polskich miast. Pragnę podkreślić, że to dzięki zaangażowaniu, pracowitości oraz optymizmowi naszych mieszkańców tak wiele udało nam się w Tychach zmienić i zrobić. Na rozwój miasta pozyskaliśmy setki milionów euro, dlatego dziś posiadamy infrastrukturę na europejskim poziomie. Jako pierwsi na Śląsku stworzyliśmy centra przesiadkowe i uruchomiliśmy szybką kolej do Katowic, usprawniając jednocześnie ruch na Drodze Krajowej nr 1. Przeprowadziliśmy z sukcesem rewitalizację wielu tyskich miejsc, a to nie koniec wyzwań, jakie stawia przed każdym miastem zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość. Tworząc wiele nowych projektów inwestycyjnych czy społecznych, należy myśleć o tym, co będzie za dziesięć czy dwadzieścia lat - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ranking opracowany został dla 50 polskich miast. Wyniki przedstawiono osobno dla dużych, średnich i małych ośrodków miejskich. Wśród dużych miast w czołówce znalazły się: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. W zestawieniu małych miast dominują Pruszków oraz Błonie.

Portal fDi zajmuje się m.in. analizą, gdzie na świecie i w Europie warto inwestować. fDi to skrót od foreign direct investments (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), które są głównym kryterium oceny dla specjalistów opracowujących ranking „Polskich Miast Przyszłości".

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś w Tychach na Stadionie Miejskim odbędzie się pierwszy mecz piłkarskich Mistrzostw Świata do lat 20. Na inauguracje mundialu w naszym mieście Katar zagra z Nigerią.

W sobotę kolejna edycja Senioriady

W sobotę kolejna edycja Senioriady

To już trzeci raz tyscy Seniorzy i ich rodziny spotkają się na Senioriadzie – corocznym święcie dojrzałych tyszan, ale także wszystkich tych, którzy chcą w radosny, rodzinny i aktywny sposób spędzić sobotnie popołudnie.

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy zaprasza na spotkanie z cyklu Tury Kultury, które będzie częścią projektu „Rozmowy PROCENTują” i odbędzie się w środę 29 maja o godzinie 18 w Mediatece.

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Nie chodzi jednak o podopiecznych Jerzego Brzęczka ani też Jacka Magiery – trenera młodzieżowej reprezentacji Polski w piłce nożnej, ale o zespół polskich samorządowców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×