Miasto

19 lutego 2019, 13:8:14

Tychy zajęły trzecie miejsce w prestiżowym rankingu przygotowanym przez analityków z portalu fDi, będącego sekcją grupy The Financial Times. Miasto zostało wyróżnione w kategorii „potencjału gospodarczego" wśród średnich miast (liczących od 100 do 250 tyś. mieszkańców).

Tychy z lotu ptaka

W pierwszej piątce znalazły się takie miasta jak: Gdynia (pierwsze miejsce), Legnica, Opole i Gliwice.

Specjaliści oprócz potencjału gospodarczego oceniają przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, porównują koszty pracy oraz komunikację. Liczy się też innowacyjność, np. wysoko są oceniane miasta stawiające na technologie przyszłości, potrafiące jednocześnie przyciągnąć nowych inwestorów. W zestawieniu brano też pod uwagę liczbę inwestycji, dochodowość prowadzonego biznesu, poziom bezrobocia i bilans migracyjny.

- Dzisiaj Tychy są liderem przemian wśród polskich miast. Pragnę podkreślić, że to dzięki zaangażowaniu, pracowitości oraz optymizmowi naszych mieszkańców tak wiele udało nam się w Tychach zmienić i zrobić. Na rozwój miasta pozyskaliśmy setki milionów euro, dlatego dziś posiadamy infrastrukturę na europejskim poziomie. Jako pierwsi na Śląsku stworzyliśmy centra przesiadkowe i uruchomiliśmy szybką kolej do Katowic, usprawniając jednocześnie ruch na Drodze Krajowej nr 1. Przeprowadziliśmy z sukcesem rewitalizację wielu tyskich miejsc, a to nie koniec wyzwań, jakie stawia przed każdym miastem zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość. Tworząc wiele nowych projektów inwestycyjnych czy społecznych, należy myśleć o tym, co będzie za dziesięć czy dwadzieścia lat - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ranking opracowany został dla 50 polskich miast. Wyniki przedstawiono osobno dla dużych, średnich i małych ośrodków miejskich. Wśród dużych miast w czołówce znalazły się: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. W zestawieniu małych miast dominują Pruszków oraz Błonie.

Portal fDi zajmuje się m.in. analizą, gdzie na świecie i w Europie warto inwestować. fDi to skrót od foreign direct investments (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), które są głównym kryterium oceny dla specjalistów opracowujących ranking „Polskich Miast Przyszłości".

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

35. Port Pieśni Pracy rusza w piątek

5 scen, 8 koncertów, kilkunastu wykonawców z kraju i specjalni goście z Francji – Booze Brothers. W piątek (23 sierpnia) rusza jubileuszowa XXXV edycja Portu Pieśni Pracy, który od lat w drugiej połowie sierpnia gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed możliwym występowaniem burz - miejscami burz z gradem w województwie śląskim. Ostrzeżenie obowiązuje od popołudnia 19 sierpnia do godzin porannych 20 sierpnia br.

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

Wakacyjne remonty w tyskich placówkach

W szkołach nie ma dzieci, ale ruch i wrzawa jak podczas roku szkolnego, tyle że uczniów zastąpili budowlańcy, malarze i tynkarze. W kilkunastu szkołach na terenie miasta trwają wakacyjne remonty. Miasto w tym roku przeznaczyło na wakacyjne remonty placówek ponad 10,5 miliona złotych.

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Do 26 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×