Miasto

14 lutego 2019, 10:25:53

Miasto będzie pozyskiwać i przetwarzać jeszcze więcej bioodpadów niż dotychczas. Będzie to możliwe dzięki rozbudowie istniejącej już instalacji fermentacji o dodatkowy moduł przygotowania odpadów biodegradowalnych.

Podpisanie umowy pomiędzy spółką Master, a Urzędem Marszałkowskim

12 lutego MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. zawarła w tej sprawie stosowną umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Projekt obejmuje budowę hali oraz instalację wspomnianego modułu. Inwestycja ma na celu poprawę technologii zagospodarowania odpadów w zakładzie, w szczególności odpadów biodegradowalnych, a przy tym umożliwi produkcję energii odnawialnej poprzez właściwe i bezpieczne dla środowiska wykorzystanie odpadów.

Z podpisania umowy zadowolenia nie krył Marszałek Województwa. - Projekt, który dziś podpisaliśmy, ma podwójnie pozytywne skutki – pierwszy to efekt ekologiczny, jaki odczują mieszkańcy i środowisko dzięki lepszej segregacji odpadów. Drugi to ekonomiczny – rozbudowa instalacji umożliwi produkcję energii odnawialnej z wykorzystaniem m.in. bioodpadów. To realne korzyści, które odczują mieszkańcy Tychów oraz ośmiu gmin, które korzystają z usług zakładu. Samorządy wyraźnie sygnalizują nam potrzebę inwestycji w ochronie środowiska. W tym samym kierunku zmierzają działania Zarządu Województwa i zarazem działania w ramach RPO. Ochrona środowiska to dla nas priorytet – powiedział Jakub Chełstowski.

Według informacji z Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, obecnie gminy są zobowiązane do rozszerzania zakresu selektywnego zbierania, a tym samym stworzenia możliwości przetwarzania odpadów o bioodpady, do których zgodnie z interpretacjami Ministerstwa Środowiska zalicza się m.in. odpady spożywcze, kuchenne z gospodarstw domowych, jak również przeterminowaną żywność.

Mieczysław Podmokły, prezes spółki Master podkreśla, że w 8 gminach produkuje się 94 tys. ton odpadów rocznie i zakład jest do tego przygotowany. Dzięki rozbudowie instalacji fermentacji, większość z nich zostanie przetworzona zamiast trafić na składowiska odpadów i obciążać środowisko naturalne.

Zgodnie z podpisaną umową spółka Master - Odpady i Energia otrzyma na ten cel dofinansowanie z RPO WSL (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego) w kwocie 4,1 mln zł. Całość ma kosztować  6,6 mln zł. Realizacja powinna zakończyć się w IV kwartale 2020 roku. Instalacja ma służyć ośmiu gminom, w których łącznie zamieszkuje 200 tys. osób.

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś pierwszy mecz mundialu w Tychach!

Już dziś w Tychach na Stadionie Miejskim odbędzie się pierwszy mecz piłkarskich Mistrzostw Świata do lat 20. Na inauguracje mundialu w naszym mieście Katar zagra z Nigerią.

W sobotę kolejna edycja Senioriady

W sobotę kolejna edycja Senioriady

To już trzeci raz tyscy Seniorzy i ich rodziny spotkają się na Senioriadzie – corocznym święcie dojrzałych tyszan, ale także wszystkich tych, którzy chcą w radosny, rodzinny i aktywny sposób spędzić sobotnie popołudnie.

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Na sto procent warto przyjść, bo „Rozmowy PROCENTują”!

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy zaprasza na spotkanie z cyklu Tury Kultury, które będzie częścią projektu „Rozmowy PROCENTują” i odbędzie się w środę 29 maja o godzinie 18 w Mediatece.

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Mecz Polska - Ukraina 27 maja w Tychach

Nie chodzi jednak o podopiecznych Jerzego Brzęczka ani też Jacka Magiery – trenera młodzieżowej reprezentacji Polski w piłce nożnej, ale o zespół polskich samorządowców.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×