Miasto

24 stycznia 2019, 16:55:12

Raport Najwyższej Izby Kontroli trafił właśnie do Tychów. Kontrolerzy nie wskazali żadnych nieprawidłowości, nie ma też w związku z tym żadnych zaleceń pokontrolnych.

Pusta klasa w szkole Autor: Michał Janusiński

Kontrola przeprowadzona była w listopadzie i grudniu 2018 roku. Zawarta w nim ocena wdrożenia zmian w systemie oświaty w mieście i współpracy z instytucjami przy wprowadzaniu reformy edukacji jest pozytywna. - Inspektorzy NIK stwierdzili, że miasto prawidłowo i skutecznie dokonało zmian w funkcjonowaniu sieci szkół. Wszystkie zadania nałożone na samorząd przepisami prawa zostały wykonane zgodnie z obowiązującym trybem i w wymaganym terminie. Inspektorzy podkreślili, że zapewniliśmy właściwe warunki lokalowe kształcenia uczniów po zmianach organizacyjnych wprowadzonych 1 września 2017 roku – mówi Dorota Gnacik – dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

NIK stwierdziła również, że gmina prawidłowo gospodarowała środkami budżetowymi kierowanymi na zadania oświatowe. Na tak pozytywną ocenę duży wpływ miała ówczesna wiceprezydent ds. społecznych Daria Szczepańska, która w lutym 2017 roku mówiła:  - Likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych to rewolucja w systemie oświaty. Szkoła jak wiemy lubi reformy, bo musi iść z duchem czasu, ale nie lubi rewolucji. Stanęliśmy więc przed bardzo trudnym zadaniem. Zapewniam jednak, że zrobimy wszystko, by wprowadzenie reformy wiązało się z jak najmniejszymi zmianami dla dzieci. Chcemy przede wszystkim realizować ich potrzeby – kontynuuje Gnacik. 

Wprowadzenie reformy sprawiło, że na nowo trzeba było stworzyć obwody dla szkół podstawowych, przekształcić dotychczasowe publiczne gimnazja w ośmioletnie szkoły podstawowe ( gimnazjum nr 1 w Szkołę Podstawową nr 14, Gimnazjum nr 11 w Szkołę Podstawową nr 13), określić warunki włączenia dotychczasowych gimnazjów do szkół podstawowych, liceów czy techników.

- Przygotowując się do tego, kierowaliśmy się chęcią stworzenia komfortowych warunków do nauki dla dzieci z różnych roczników, dlatego w szkołach zostały wydzielone strefy, powstały klasy dwujęzyczne, a w SP nr 14 klasa mundurowa. Najważniejsze jest jednak to, że nie stworzyliśmy żadnych sztywnych reguł. To rodzice podejmowali ostatecznie decyzję o przejściu dzieci do budynku gimnazjum czy też o ich pozostaniu w obecnej szkole – mówi dyrektor Gnacik.

Wdrożenie reformy w Tychach kosztowało 1.240.8 tysięcy złotych, wsparcie ze środków rezerwy subwencji oświatowej wyniosło 271,4 tys. złotych. W roku szkolnym 2018/2019 w Tychach do 22 przedszkoli publicznych uczęszcza ponad 3 tys. dzieci. Cztery oddziały przedszkole znajdują się szkołach podstawowych ( blisko 150 wychowanków). Do 23 szkół podstawowych uczęszcza ponad 9 tysięcy 800 uczniów. W pozostałym jeszcze jedynym w mieście gimnazjum uczy się 31 uczniów, a niemal dwustu – w oddziałach gimnazjalnych w powiatowych zespołach szkół.

fot. Michał Janusiński

Wojskowe samoloty nad Tychami

Wojskowe samoloty nad Tychami

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne - jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" zachęcamy do wspólnego "odkorkowania" Paprocan i korzystania z miejskiej komunikacji oraz Tyskiego Roweru.

Tyski Rower pojedzie do Pszczyny i Goczałkowic

Tyski Rower pojedzie do Pszczyny i Goczałkowic

Od 26 lipca Tyskim Rowerem Miejskim będzie można dojechać do Pszczyny i Goczałkowic. Prezydent Tychów podpisał także zarządzenie dotyczące standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej na terenie Miasta Tychy.

Ponad 10 tysięcy wniosków złożono w Tychach w programie 500+. Właśnie ruszyła wypłata świadczeń

Ponad 10 tysięcy wniosków złożono w Tychach w programie 500+. Właśnie ruszyła wypłata świadczeń

Minęły dwa tygodnie od rozpoczęcia naboru wniosków online o wypłatę świadczenia "500+" i "Dobry start". Do 15 lipca br. w Tychach do programu "500+" zostało złożonych 10 453 wniosków.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×