Miasto

5 listopada 2018, 17:1:40

Lekcje patriotyzmu, turnieje, wystawy, projekcje filmów czy koncerty to tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób tyszanie upamiętnią 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Flaga

Oprócz tego urząd miasta przygotował 2000 biało-czerwonych flag samochodowych dla mieszkańców miasta. 

Przygotowania do obchodów trwały w mieście od wielu miesięcy. Od września odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Kulminacyjnym momentem będzie jednak najbliższy weekend 9-11 listopada - wtedy o 100- leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie się mówiło najwięcej.

W piątek (9 listopada) o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się lekcje patriotyzmu dla szkół i przedszkoli: Kto ty jesteś? Polak mały.  

O godz. 12.00 Marsz dla Niepodległej - przemarsz uczniów tyskich szkół z flagą ulicami: Edukacji - Bocheńskiego – pl. Baczyńskiego organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Tychach.

- Flaga ma 100 metrów długości i 3 metry szerokości. Na Plac Baczyńskiego będzie ją niosło 100 uczniów naszej szkoły, po drodze będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, a na koniec     wspólnie z obecnymi na Placu Baczyńskiego mieszkańcami odśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego - mówi Artur Chochorowski z Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

W Tyskiej Galerii Sportu o godz.16.00 Tyszanie w biało-czerwonych barwach - zwiedzanie wystawy stałej TGS ze specjalnymi opowieściami o reprezentantach kraju z Tych ó w. Trzy godziny później (godz. 19.00) w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu Popiół i diament   w reżyserii Andrzeja Wajdy, a na zakończenie piątkowego wieczoru o godz. 20.45 na Stadionie Miejskim w Tychach mecz GKS Tychy - Odra Opole – z narodową oprawą

- Przed meczem na murawę zostanie wniesiona stumetrowa flaga przygotowana przez naszych kibiców, wspólnie odśpiewamy także hymn polski - mówi Krzysztof Trzosek – rzecznik spółki Tyski Sport. 

W sobotę ( 10 listopada) odbędą się dwa wydarzenia sportowe: w hali MOSiR Tychy o godz. 7.00 ruszyTurniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, a o 11.00Rodzinny Turniej Badmintona w Hali Sportowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Budowlanych 156) organizowany przez KS Polonia Tychy.

Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się koncert   Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO   Nikola Kołodziejczyk: „Wolność " w Sali Koncertowej Mediateki.

- Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zaprezentuje się wyjątkowo, nie pod batutą Marka Mosia (który w tym czasie wystąpi w Chicago w bazylice św. Jacka wraz z Chicago Filharmonic w koncercie „Muzyczne dekady wolności"), ale pod batutą kompozytora Nicoli Kołodziejczyka. Znakomitymi gośćmi koncertu będą puzonista Samuel Blaser (szwajcarski instrumentalista i kompozytor, znany ze współpracy m.in. z legendą perkusji Pierrem Favre, pianistą Halem Galperem i saksofonistą Michaelem Blakiem) oraz trębacz Tomasz Dąbrowski (m.in. lider nominowanej do Fryderyka grupy Tom Trio)   – mówi Piotr Szczepanik, z-ca dyrektora Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

W dniu odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w I Tyskim Biegu Niepodległości - biegi przełajowe dla dorosłych i dla dzieci odbędą się w Parku Jaworek o godzinie 11.00.

O godz. 12.00, mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele p. w. Marii Magdaleny (ul. Konstantego Damrota 22) rozpoczną się Miejskie Obchody Dnia Niepodległości.

- 11 listopada w wyjątkowy sposób powinniśmy docenić to, czym od 100 lat możemy się cieszyć – wolność i niepodległość. Z tej okazji serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania i udziału w przygotowanych z okazji Święta Niepodległości wydarzeniach. Pokażmy tego dnia solidarność, wzajemne zrozumienie i szacunek, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Po mszy za ojczyznę (ok. godz. 13.20) rozpocznie się przemarsz sprzed kościoła św. Marii Magdaleny w kierunku Urzędu Miasta prowadzony przez orkiestrę dętą KWK Piast.

Około godz. 14.15 nastąpi odsłonięcie Pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. Będzie to również okazja do wspólnego odśpiewania hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.

Po odsłonięciu pomnika zasadzony zostanie „Dąb Niepodległości”, którego inicjatorami byli wieloletni radny Rady Miasta w Tychach – Klaudiusz Slezak oraz Wojciech Gieburowski.

O godz. 15.30 na placu pod Żyrafą rozpocznie się Niepodległa - Koncert Piosenki Polskiej w wykonaniu tyskich zespołów muzycznych: Paganda, Mantra, Eloi, Projekt GMO oraz   wokalistów : Łukasz Miśka, Piotr Jankowski, Klaudia Miszczyk, Krzysztof Kulbicki oraz Patrycja Mrowiec.

- W trakcie koncertu usłyszymy nowe aranżacje najwięks zych przebojów muzyki polskiej: „Jolka, Jolka", „Ale w koło jest wesoło", „Dorosłe dzieci", „Konstytucje", „Chcemy być s o bą", „To co czujesz", czy „Jeszcze w zielone gramy" - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor MCK w Tychach.

O godz. 18.00 Niepodległa - Koncert Piosenki Polskiej - finał w wykonaniu zespołu SKALDOWIE.

Oprócz wydarzeń na placu pod Żyrafą o godz. 16.00 złożone zostaną kwiaty ku czci poległych przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.

W tym samym czasie w Hali Sportowej MOSiR rozpocznie się Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. O godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach - Żeby nie było śladów - spektakl Teatru Polonia w reżyserii Piotra Ratajczaka, a o godz. 18.00 koncertMała Klasyka Wielkiej Niepodległości w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile w Kościele p.w. św Marii Magdaleny.

Urząd Miasta w Tychach przygotował także dla mieszkańców 2000 flag samochodowych (do odbioru w Biurze Obsługi Klienta UM Tychy za okazaniem dowodu rejestracyjnego). Flagi będą wydawane od 6 listopada w godzinach pracy urzędu (jednorazowo można otrzymać dwie flagi).

Podczas uroczystości odzyskania Niepodległości rozdanych zostanie także 2000 kotylionów przygotowanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste była przygotowywana niemal dwa lata, a mimo to powstał dokument, który postawił przed samorządami zadanie niemożliwe do wykonania.

Pierwsze przejście podziemne pod DK44 otwarte

Pierwsze przejście podziemne pod DK44 otwarte

Pierwsze przejście podziemne, jakie powstało w ramach prowadzonej w Tychach modernizacji drogi krajowej nr 44, właśnie zostało oddane do użytku. To dobra wiadomość dla pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Zagłosuj na tyskie iluminacje!

Nasze miasto bierze udział w plebiscycie Świąteczna Magia Miast. Jeśli podobały się Wam świąteczne iluminacje w Tychach, zagłosujcie! Jak to zrobić?

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się, jak to zrobić!

Planujesz założyć własną firmę, ale nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Obawiasz się, że przerosną Cię formalności związane z załatwieniem wszystkich spraw? Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się, co musisz zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×