Miasto

23 września 2018, 10:33:55

Do końca roku pod szyldem Niepodległej będziemy informować o wszystkich wydarzeniach związanych ze świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości, które będą miały miejsce w Tychach.

Dzień Niepodległości w Tychach Autor: Michał Janusiński

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.  
NIEPODLEGŁA to ogólnopolski program obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Koncerty, spektakle, debaty, wydarzenia sportowe - świętowanie może przybrać rozmaite formy. Ważne by wyjść z domu o spotkać się z innymi!  
Harmonogram miejskich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowany, zachęcamy do dołączenia -   świętujmy razem!

 15 września - 6 października Akademia Cup z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości., co sobotę od g. 8-14.
Cykl sobotnich turniejów piłkarski dzieci organizowanych przez Akademię Piłki Nożnej w Tychach.

 20 września - 10 grudnia, Konkurs Literacki " Nie pytaj o Polskę" dla młodzieży szkół ponadpodstawowych organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. 

 23 września: "Pocztówki z podróży"
Na sto dni przed końcem 2018 roku Muzeum Miejskie w Tychach rozpocznie publikację fotografii i towarzyszących im historii tyszan, wykonanych na przestrzeni 1918-2018 roku. Pocztówki z ostatniego stulecia można śledzić na stronie internetowej muzeum oraz na profilu fb.

 5-7 października: Auksodrone + Jedna orkiestra, jeden dyrygent, jedno miejsce. Trzy dni, dwadzieścia siedem wydarzeń, nieskończoność możliwości. AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza do Mediateki na pierwszą edycję festiwalu AUKSODRONE. Więcej informacji na stronie festiwalu.

 8 października Rajd Rowerowy – szlakiem miejsc patriotycznych, Zespół Szkół nr 5. Start o g. 10, ul. Edukacji 11.

 9 października: Odsłonięcie trzech tablic upamiętniających pułkownika Aleksandra Sałackiego, powstańców śląskich oraz żołnierzy poległych podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

 10 października - akcja sadzenia białych i czerwonych tulipanów ,,100 tulipanów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości’’. SP nr 10- teren przy Obelisku JP II, godz. 10.30.

 17 października - udział w ogólnopolskim konkursie ,, Do hymnu’’-wspólne wykonanie przez uczniów szkoły hymnu państwowego i 2 pieśni patriotycznych; utworzenie żywej biało-czerwonej flagi przez uczniów SP nr 10 – sala gimnastyczna.

 21 - 27 października Śląska Jesień Gitarowa 

24 października – termin nadsyłania prac na XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”

26 października – zgłoszenia do III Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały” i XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”

 31 październia - uroczysta akademia i żywa flaga przygotowana przez uczniów 31 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie- Skłodowskiej.

  5 listopada: "Dlaczego Polska odzyskała Niepodległość - refleksje historyka", g. 16.30 - 18.30. Wykład prof. dr hab. Zygmunta Wożniczko na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Zamiejscowy w Tychach.

 5 listopada, Sztafeta Niepodległości – bieg przełajowy uczniów na 100 km (100 uczniów x 1km) realizowany od 5.11 2018 do 9.11.2018r w ramach zajęć WF w Parku Trzy Stawy – nagroda dla ucznia który pokona odcinek 1 km najszybciej. Zespół Szkół nr 5.

6 listopada – III Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”

8 listopada – etap pisemny XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”

 8 listopada: Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, g. 17-19.
Koncert w Zespole Szkół Muzycznych nr 3 w Tychach.

 9- 11 listopada Weekend z Niepodległą w Tychach

12 listopada: IV Bieg Marcina „Azymut na Niepodległą”. Miejsce docelowe realizacji – obiekty sportowe szkoły oraz teren Parku Północnego w Tychach - Zespół Szkół nr 1 w Tychach

13 listopada: Debata dla szkół ponadpodstawowych "Wiwat Niepodległość". Mediateka,
g. 10-12. 

 13 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht.

 14 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Wino truskawkowe”, reż. Dariusz Jabłoński.

 15 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Barbórka” reż. Maciej Pieprzyca.

 16 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

 16 listopada – podsumowanie i koncert galowy III Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”

 17 listopada - wersnisaż wystawy, która jest zwieńczeniem akcji "Pocztówki z podróży", którą Muzeum zainicjowało w czerwcu 2018 roku, postanawiając uczcić stulecie odzyskania niepodległości stoma fotografiami opowiadającymi historię Tychów z lat 1918 – 2018. Muzeum Miejskie g. 18.

21 listopada – etap ustny XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”, podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”.

 5 grudnia Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego dla szkół podstawowych "O pozłacane pióro - pocztówki z Polski w MBP Tychy.

KONKURSY

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, tyskie placówki szkolne i pozaszkolne biorą udział w konkursach:

  1. Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej "Nad nami orzeł biały".
  2. Konkurs Historyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  3. Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski - z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”.

     

Niepodległa - Koncert Piosenki Polskiej


Spektakl na 100-lecie Niepodległości w Teatrze Małym w Tychach


11 listopada 2018 r. w Tychach


Koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO Nikola Kołodziejczyk: „Wolność "


Uroczystości upamiętniające bohaterów: Aleksandra Sałackiego, powstańców śląskich oraz żołnierzy kampanii wrześniowej

Sadzenie tulipanów na stulecie niepodległości Polski - SP nr 10.

 

Załączniki

Złote gody tyskich seniorów

Złote gody tyskich seniorów

33 pary świętowało dziś (13.06) 50-lecie małżeństwa. Jubilaci odebrali „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Szkoły w Tychach skracają lekcje z powodu upałów

Szkoły w Tychach skracają lekcje z powodu upałów

W większości tyskich szkół uczniowie skończą dziś zajęcia lekcyjne wcześniej. Spośród 32 placówek, w 10 z nich lekcje będą odbywały się z zgodnie z planem. W pozostałych -uczniowie pójdą do domu po trzeciej lub czwartej lekcji.

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić od 13 do 14 czerwca w województwie śląskim.

Tychy walczą z komarami i kleszczami

Tychy walczą z komarami i kleszczami

Coraz bardziej uciążliwa dla mieszkańców liczba komarów i kleszczy skłoniła do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu w naszym mieście dezynfekcji. Opryski obejmą w sumie aż 65 hektarów.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×