Miasto

23 września 2018, 10:33:55

Do końca roku pod szyldem Niepodległej będziemy informować o wszystkich wydarzeniach związanych ze świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości, które będą miały miejsce w Tychach.

panorama miasta z grafiką projektu NIepodległa

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.  
NIEPODLEGŁA   to ogólnopolski program obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Koncerty, spektakle, debaty, wydarzenia sportowe - świętowanie może przybrać rozmaite formy. Ważne by wyjść z domu o spotkać się z innymi!  
Harmonogram miejskich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowany, zachęcamy do dołączenia -   świętujmy razem!

 15 września - 6 października Akademia Cup z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości., co sobotę od g. 8-14.
Cykl sobotnich turniejów piłkarski dzieci organizowanych przez Akademię Piłki Nożnej w Tychach.

 20 września - 10 grudnia, Konkurs Literacki " Nie pytaj o Polskę" dla młodzieży szkół ponadpodstawowych organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. 

 23 września: "Pocztówki z podróży"
Na sto dni przed końcem 2018 roku Muzeum Miejskie w Tychach rozpocznie publikację fotografii i towarzyszących im historii tyszan, wykonanych na przestrzeni 1918-2018 roku. Pocztówki z ostatniego stulecia można śledzić na stronie internetowej muzeum oraz na profilu fb.

 5-7 października: Auksodrone + Jedna orkiestra, jeden dyrygent, jedno miejsce. Trzy dni, dwadzieścia siedem wydarzeń, nieskończoność możliwości. AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza do Mediateki na pierwszą edycję festiwalu AUKSODRONE. Więcej informacji na stronie festiwalu.

 8 października Rajd Rowerowy – szlakiem miejsc patriotycznych, Zespół Szkół nr 5. Start o g. 10, ul. Edukacji 11.

 9 października: Odsłonięcie trzech tablic upamiętniających pułkownika Aleksandra Sałackiego, powstańców śląskich oraz żołnierzy poległych podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

 10 października - akcja sadzenia białych i czerwonych tulipanów ,,100 tulipanów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości’’. SP nr 10- teren przy Obelisku JP II, godz. 10.30.

 17 października - udział w ogólnopolskim konkursie ,, Do hymnu’’-wspólne wykonanie przez uczniów szkoły hymnu państwowego i 2 pieśni patriotycznych; utworzenie żywej biało-czerwonej flagi przez uczniów SP nr 10 – sala gimnastyczna.

 21 - 27 października Śląska Jesień Gitarowa 

24 października – termin nadsyłania prac na XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”

26 października – zgłoszenia do III Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały” i XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”

 31 październia - uroczysta akademia i żywa flaga przygotowana przez uczniów 31 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie- Skłodowskiej.

  5 listopada: "Dlaczego Polska odzyskała Niepodległość - refleksje historyka", g. 16.30 - 18.30. Wykład prof. dr hab. Zygmunta Wożniczko na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Zamiejscowy w Tychach.

 5 listopada, Sztafeta Niepodległości – bieg przełajowy uczniów na 100 km (100 uczniów x 1km) realizowany od 5.11 2018 do 9.11.2018r w ramach zajęć WF w Parku Trzy Stawy – nagroda dla ucznia który pokona odcinek 1 km najszybciej. Zespół Szkół nr 5.

6 listopada – III Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”

8 listopada – etap pisemny XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”

 8 listopada: Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, g. 17-19.
Koncert w Zespole Szkół Muzycznych nr 3 w Tychach.

 9- 11 listopada Weekend z Niepodległą w Tychach

12 listopada: IV Bieg Marcina „Azymut na Niepodległą”. Miejsce docelowe realizacji – obiekty sportowe szkoły oraz teren Parku Północnego w Tychach - Zespół Szkół nr 1 w Tychach

13 listopada: Debata dla szkół ponadpodstawowych "Wiwat Niepodległość". Mediateka,
g. 10-12. 

 13 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht.

 14 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Wino truskawkowe”, reż. Dariusz Jabłoński.

 15 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Barbórka” reż. Maciej Pieprzyca.

 16 listopada: Maraton Kina Polskiego, g. 18 w Pasażu Kultury Andromeda. „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

 16 listopada – podsumowanie i koncert galowy III Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”

 17 listopada - wersnisaż wystawy, która jest zwieńczeniem akcji "Pocztówki z podróży", którą Muzeum zainicjowało w czerwcu 2018 roku, postanawiając uczcić stulecie odzyskania niepodległości stoma fotografiami opowiadającymi historię Tychów z lat 1918 – 2018. Muzeum Miejskie g. 18.

21 listopada – etap ustny XXI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Legiony to żołnierska nuta”, podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”.

 5 grudnia Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego dla szkół podstawowych "O pozłacane pióro - pocztówki z Polski w MBP Tychy.

KONKURSY

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, tyskie placówki szkolne i pozaszkolne biorą udział w konkursach:

  1. Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej "Nad nami orzeł biały".
  2. Konkurs Historyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  3. Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski - z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”.

     

Uroczystości upamiętniające bohaterów: Aleksandra Sałackiego, powstańców śląskich oraz żołnierzy kampanii wrześniowej


Sadzenie tulipanów na stulecie niepodległości Polski - SP nr 10.

Załączniki

Obudź czujność

Obudź czujność

Sezon grzewczy to czas zwiększonego ryzyka pożarów i zaczadzeń. Krajowa Izba Kominiarzy przypomina, jak istotne jest bezpieczne użytkowanie przewodów kominowych oraz zachęca do ich częstszego kontrolowania.

Logo turnieju i terminy spotkań – coraz bliżej do Mistrzostw Świata FIFA U-20

Logo turnieju i terminy spotkań – coraz bliżej do Mistrzostw Świata FIFA U-20

Od 23 maja do 15 czerwca 2019 r., przez ponad trzy tygodnie, oczy całego futbolowego świata skierowane będą na Polskę – gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Turniej zostanie rozegrany na 6 polskich stadionach: w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Łodzi i Tychach.

Uwaga - oblodzenie!

Uwaga - oblodzenie!

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu w nocy z czwartku (13 grudnia) na piątek.

Weekend z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym

Weekend z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym

Po sobotnich Mikołajkach, w najbliższy weekend ponownie będziemy mogli poczuć w Tychach magię świąt. Od piątku do niedzieli na placu Baczyńskiego odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, któremu towarzyszyć będzie wiele dodatkowych atrakcji.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×