14 września 2018 8:32

Ruszył program, w ramach, którego powstały 3 klasy branżowe w tyskich szkołach średnich. W czwartek 13 września podpisano umowę patronacką pomiędzy Opel Manufacturing Poland Sp. z o.o. a szkołami, w których uczniowie zdobędą wiedzę i kwalifikacje do pracy w zawodach technicznych.

„Trafny wybór – czas na zawody techniczne” -  to program, w ramach którego 47 uczniów, bo tylu zgłosiło się do nauki w klasach branżowych będzie uczyło się w z jednym z trzech tyskich techników: ZS nr 4, ZS nr 5 i ZS nr 6. Dyrektorzy tych szkół nie kryją zadowolenia.

- Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Otwiera ona uczniom – ale także nauczycielom - dostęp do nowoczesnych narzędzi pracy i technologii, stwarza możliwość realnego uczestnictwa w procesach produkcyjnych oraz poznawania organizacji i zasad funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa. Niewątpliwie, będzie miało też znaczenie dla efektywnego kształcenia naszych uczniów – mówi dyrektor Technikum  w Zespole Szkół nr 4 w Tychach – Zygmunt Marczuk

- Najważniejszą dla nas korzyścią ze współpracy z Oplem jest dostęp do najnowocześniejszej technologii w branży motoryzacyjnej. Życzyłbym sobie, by dzięki ścisłej współpracy i wymianie doświadczeń udało się wypracować wspólny, bardziej efektywny model kształcenia zawodowego dodaje Adam Burczyk - Dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Tychach.

Ściślejszy związek edukacji z realiami rynku pracy i odpowiednie przygotowanie młodych ludzi do zawodu – to główne cele tego projektu.

- Zależy nam na kompetentnych pracownikach. Chcemy pomóc wykształcić przyszłych fachowców w branży motoryzacyjnej, o których dziś niezwykle trudno. Dlatego zdecydowaliśmy się razem z miastem  i KSSE współpracować w projekcie tworzenia klas branżowych, w których uczniowie zdobędą wiedzę i kwalifikacje do pracy w zawodach technicznych – mówi Jacek Cebuladyrektor Oddziału I Opel Manufacturing Poland Sp. z o.o. w Tychach.

Opel przekazał dziś szkołom dwa silniki (diesla i benzynowy) oraz zestawy narzędzi, które będą służyły młodzieży jako pomoce dydaktyczno-naukowe.

- Nasza współpraca jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej KSSE. Chcemy pokazać młodzież możliwości kształcenia i zdobycia zawodu adekwatnego do potrzeb rynku pracy. Dlatego oprócz uruchomienia klas branżowych organizujemy szkolenia dla doradców zawodowych w zakresie wykonywania testów wiedeńskich i przeprowadzenie tych testów w szkołach oraz działania promocyjne dla uczniów takie jak np. dni otwarte w szkołach zawodowych, stoiska informacyjne o zawodach branżowych czy debata dla młodzieży ostatnich klas szkół gimnazjalnych, która odbyła się w maju tego roku – wylicza Ewa Stachura-Pordzik - wiceprezes KSSE.

Wspieramy każdą inicjatywę, która wpływa na rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego – mówił z kolei podczas spotkania Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

-Wciąż więcej osób wybiera licea ogólnokształcące, profile czy kierunki humanistyczne, a to na fachowców po szkołach technicznych, zawodowych – m.in. mechaników samochodowych jest na rynku największe zapotrzebowanie. Zaspokojenie wszystkich potrzeb kadrowych firm działających w Tychach staje się coraz bardziej problematyczne, dlatego wychodzimy z inicjatywą kształcenia branżowego młodzieży już na etapie szkoły zawodowej –mówi Andrzej Dziuba prezydent Tychów.

Zawarta dziś umowa jest konsekwencją podpisanego w lutym tego roku listu intencyjnego o współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego. Opel w ramach umowy zobowiązał się także do ufundowania stypendiów dla najlepszych uczniów klas patronackich.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.