13 czerwca 2018 10:57

W 2015 roku miasto Tychy sfinansowało realizację badania ilościowego pn.: „Używanie środków psychoaktywnych przez młodzież szkolną w mieście Tychy”. Badanie zostało przeprowadzone zgodnie z procedurą ESPAD („Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na temat Alkoholu i Narkomanii”).

Badaniami objęto 1320 uczniów z 12 tyskich gimnazjów oraz z 15 szkół ponadgimnazjalnych. Celem badania był przede wszystkim pomiar rozpowszechnienia używania substancji psychoaktywnych przez młodzież, ale również zbadanie opinii i postaw młodych osób wobec substancji legalnych, jak i nielegalnych.

Doświadczenia z alkoholem ma za sobą prawie 83,4% badanych. Odsetki uczniów, którzy choć raz spożywali alkohol rosną wraz z wiekiem i kolejnymi szczeblami edukacji. Większość badanych uczniów młodszych jak i starszych (ponad 80%) uważa, że łatwo lub bardzo łatwo byłoby im zdobyć alkohol, niezależnie od rodzaju, przy czym za najbardziej dostępne uznano piwo. Zarówno w roku 2007, 2011 jak i 2015 uczniowie najczęściej kupowali piwo. Picie mocnego alkoholu (wódki) zadeklarowało 14,3% uczniów. 

Pośród tych, którzy pili już w swoim życiu alkohol, najliczniejsze grono stanowią osoby, które spożywały go w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie, przy czym widoczna jest niemal dwukrotna różnica wielkości tego wskaźnika pomiędzy gimnazjalistami a uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W ciągu tygodnia poprzedzającego badanie alkohol spożywało 42,30% uczniów a 16,60% nigdy nie spożywało alkoholu. W roku 2011 wyniki te wynosiły odpowiednio: 50% oraz 12 %. Oznacza to, że liczba uczniów spożywających alkohol zmniejszyła się o ok. 4,5 punktu procentowego. Zwiększył się natomiast odsetek uczniów, którzy ostatni raz pili rok temu lub dawniej (z 4 do 5,20%) oraz spożywających alkohol 15 do 30 dni przed dniem realizacji badania (z 9 do 11,40%). Brak doświadczeń z alkoholem częściej deklarują chłopcy, niezależnie od rodzaju szkoły, do której uczęszczają.

Chłopcy w gimnazjum najczęściej pierwszy raz próbowali piwa mając 15 lat (14,08%), dziewczęta natomiast rok wcześniej (15,13%). W stosunku do roku 2011 wiek inicjacji wśród chłopców wzrósł o rok, a dla dziewcząt pozostał bez zmian, a w porównaniu do roku 2007 wzrósł o co najmniej 2 lata dla chłopców oraz o co najmniej rok dla dziewcząt. Wśród młodzieży starszej, zarówno chłopcy jak i dziewczęta pierwsze piwo wypili mając 16 lat i więcej (odpowiednio 30,99% i 29,55%). Również z badań z roku 2011 wynika, że pierwszy kontakt z tym alkoholem uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli będąc w tym wieku, z tym, że wśród dziewcząt równie często był to wiek lat 15. Natomiast w porównaniu do roku 2007, wiek pierwszego spożycia piwa wzrósł o co najmniej 3 lata. Znajomość przybliżonego wieku inicjacji pokazuje, kiedy należy obejmować uczniów programami/działaniami profilaktycznymi.

Stanu upicia się – choćby jeden raz – doświadczyło 57,9% badanych uczniów, a co czwarty badany pierwszy raz upił się mając 16 lat. Gimnazjaliści najczęściej pierwszy raz upijali się mając 15 lat (chłopcy - 16,16%, dziewczęta - 16,94%). Młodzież starsza natomiast rok później (chłopcy - 44, 56%, dziewczęta - 49, 58%).

Badania pokazują, że tak samo jak w roku 2011 najczęstszym miejscem spożywania alkoholu jest miejsce zamieszkania - obecnie co czwarty uczeń ostatni raz alkohol pił we własnym, a co piąty w cudzym domu. Prawie 12 % badanych zadeklarowało, że ostatni raz piło alkohol na ulicy, w parku lub w innym miejscu ogólnodostępnym (11,90%). Dziewczęta częściej niż chłopcy spożywały alkohol w domu (niezależnie czy własnym czy cudzym) oraz w pubie lub barze, natomiast chłopcy liczniej wybierali miejsca ogólnodostępne.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.