21 maja 2018 10:25

W niedzielę, 27 maja w ramach obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny na pl. Baczyńskiego odbędzie się wydarzenie pn.: „Tyskie rodziny na Baczyńskim spędzają godziny”. Już dziś można kupić bilety oraz zapisać się na niektóre z atrakcji. Impreza odbędzie się w godzinach od 14:00 do 18:00.

W programie:

  • warsztaty plastyczne m.in.: robienie pacynek, zwierzątek z papieru, bransoletek, kwiatów czy portretu dla mamy, zdobienie balonów, kolorowanie chodników, itp.;
  • zajęcia sportowe: tory przeszkód dla dzieci, pokazy szermierki, zabawy z chustą animacyjną,
  • warsztaty cyrkowe: pokaz baniek mydlanych i pokaz skręcania kolorowych balonów;
  • sprawdzenie ostrości wzroku dzieci i konsultacje ze specjalistą ds. diagnozy i korekcji wad widzenia;
  • stanowiska do malowania buziek i robienia kolorowych warkoczyków,
  • dmuchańce – do skakania i zjeżdżania!

Już dziś można zapisać się na Warsztaty dla dzieci „Portret Mamy i Taty”, prowadzone 27 maja 2018 r. od godziny 14:00 do 15:30 w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK (zapisy przyjmowane są mailowo: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl).

Natomiast o godzinie 17:00 w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się Salon Słowa - Wieczór autorski dr Lucyny Smykowskiej-Karaś - kulturoznawcy, doktora nauk humanistycznych, eseistki, poetki, animatorki kultury. Autorki i prowadzącej projekt Kawiarenki Kulturalno- Literackiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania z interesującymi osobowościami śląskiej kultury i nauki. Swoje teksty poetyckie publikowała w licznych antologiach i na stronach internetowych. Do tej pory ukazały się dwa tomy z wierszami: „Od siebie do siebie”, „Osiemnaście” oraz książka  „Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana” (Katowice 2017). Wieczór poświęcony będzie twórczości, a w niej tematyce śląskiej i polskiej tożsamości, opartej na trudnych losach rodzinnych oraz problematyce społecznej i kulturalnej Górnego Śląska, która jest głównym przedmiotem badań i działań bohaterki wieczoru. Wstęp wolny!

W tym samym czasie w Teatrze Małym wystawiony zostanie spektakl „BABY” w reżyserii Iwony Woźniak (Fundacja Szafa Gra). Framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Oto rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby? Jedno jest pewne – baby babom zgotowały ten los. Wstęp w cenie 30 zł (bilety do nabycia w kasie teatru i na www.ticketportal.pl)

Ponadto w okresie od 19 maja do 3 czerwca 2018 r. wiele ciekawych propozycji przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach:

  • Rodzina na planszy - rodzinne rozgrywki gier planszowych dla dzieci i rodziców/dziadków (21 i 28 maja, godz. 17:00)
  • LEGO-Creatorzy i Mali LEGO-Creatorzy – zajęcia konstruowania budowli z klocków, podczas których dzieci będą mogły stworzyć swój dom rodzinny lub dom swoich marzeń (22 i 29 maja, godz. 17:00)
  • Klub Motyli książkowych – literacko – plastyczne zajęcia dla dzieci i rodziców, które będą okazją do wysłuchania rodzinnych opowieści i przygotowania rodzinnych portretów (24 maja, godz. 17:00)
  • Zabawa ze Sztuką – zajęcia kreatywne, które będą dla dzieci okazją do stworzenia ramek na rodzinne zdjęcia (30 maja, godz. 17:00)
  • mama i dziecko w Mediatece – spotkanie dla mam i maluszków, podczas którego odbędzie się rodzinna sesja zdjęciowa, poprzedzona wizażem i stylizacją mam (29 maja, godz. 10:00)
  • lekcje biblioteczne – zajęcia dla grup przedszkolnych i klas, łączące głośne czytanie z zabawą literacką i plastyczną – tematem będzie rodzina (dokładny termin i godziny do uzgodnienia z grupami) 

W razie niepogody w Pasażu ANDROMEDA odbędzie się część zajęć.

Oprócz Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy, będącego koordynatorem, w organizację tego spotkania włączyły się m.in.: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Galeria Sztuki Obok, Miejska Biblioteka Publiczna, Straż Miejska, Placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat”, Teatr Mały, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Tychy, Ośrodek Charytatywno – Społeczny Oratorium św. Rodziny, Fundacja Multiintegra, Stowarzyszenie Piątka Dzieciom, Stowarzyszenie Twórców Kultury, Akademia Rozwoju „Otwarte okno”- Niepubliczne Przedszkole, Szkoła Podstawa i Gimnazjum „Otwarte okno” z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, Fabryka Okularów Salon Optyczny Doktor Marchewka.

Więcej informacji na stronie XI Metropolitalnego Święta Rodziny.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.