9 kwietnia 2018 15:03

Ulica Walentego Kubicy (komunisty) już niebawem będzie nosiła nazwę Melchiora Kubicy (powstańca śląskiego). Zarządzenie zastępcze w tej sprawie wydał 30 marca br. Wojewoda Śląski.

Decyzja wejdzie w życie 18 kwietnia. Co ta zmiana oznacza dla blisko 800 mieszkańców ulicy Walentego Kubicy i podmiotów na niej działających? Szczegóły poniżej.

Obowiązek zmiany wprowadziła ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego, w myśl której samorządy zostały zobowiązane do usunięcia z przestrzeni publicznej nazw umieszczonych w wykazie Instytutu Pamięci Narodowej.

Propozycję nowego patrona zgłosił urząd miasta, pomysłów było kilka. Od początku było jednak jasne – zmiana ma wprowadzać jak najmniej zmian.

- Miałem prośby ze strony mieszkańców ul. Kubicy (zresztą ja i moja rodzina także na niej mieszkamy), by te zmiany jak w najmniejszym stopniu ich dotykały. Pojawiały się różne propozycje m.in. Roberta czy Melchiora Kubicy. Cieszę się, że prezydent zgłaszając do wojewody propozycję nowej nazwy uwzględnił głos mieszkańców mówi Krzysztof Woźniak, radny Rady Miasta Tychy i mieszkaniec ulicy Kubicy.

Obecnie na ulicy Walentego Kubicy mieszka 788 osób. Zmiana nazwy ulicy nie oznacza jednak konieczności wymiany dokumentów.

- W ustawie zapisano wyraźnie: zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie tego aktu pozostaje bez wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę ulicy. Oznacza to, że np. dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowody rejestracyjne pojazdów, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nimi, będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności i nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych – mówi Igor Śmietański, z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W terminie do 30 dni zarządcy nieruchomości (np. właściciele indywidualnych budynków, spółdzielnie) mają obowiązek na własny koszt dokonać wymiany tablic z nazwą ulicy i numerem porządkowym posesji.

Jeśli chodzi o Urząd Skarbowy to osoby fizyczne mogą wypełnić i złożyć formularz ZAP-3 lub zgłosić aktualizację danych adresowych w roku 2018 przy okazji składania zeznania podatkowego za rok 2017.

- Druk ZAP-3 można pobrać i złożyć w formie papierowej w Urzędzie Skarbowym w Tychach mieszczącym się w przy Alei Niepodległości 60 lub drogą elektroniczną poprzez wypełnienie i wysłanie formularza dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów http://www.finanse.mf.gov.pl. mówi Alicja Beczała z wydziału Geodezji UM Tychy.

Osoby pobierające świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, powinny zgłosić zmianę danych adresowych poprzez wypełnienie i złożenie wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (formularz WZD-01). Formularz należy pobrać i złożyć w formie papierowej w Inspektoracie ZUS w Tychach mieszczącym się w budynku przy ul. de Gaulle'a 16. Wypełniony formularz w wersji papierowej można także przesłać pocztą na ww. adres.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz posiadające zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, powinny złożyć w Urzędzie Miasta Tychy wniosek CEIDG-1.

- Wniosek można złożyć przez Internet lub dostarczyć do urzędu w wersji papierowej. Po złożeniu wniosku dane dotyczące zmiany adresu zostaną przekazane do ZUSU/KRUSU, Urzędu Skarbowego oraz Urzędu Statystycznego – mówi Jerzy Gospodarek z UM Tychy.

Banki, dostawcy usług telekomunikacyjnych, telewizyjnych i internetowych, agencje ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, zakłady pracy, przechodnie lekarskie, szkoły, przedszkola i inne należy powiadomić o zmianie adresu poprzez wypełnienie i złożenie stosownego formularza aktualizacji danych osobowych udostępnianego przez dany podmiot, a w przypadku braku niniejszego formularza, poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej.

Nie ma konieczności składania zmiany deklaracji w sprawie gospodarowania odpadami zarówno przez mieszkańców jak i zarządców nieruchomości. Zmiany dokonane zostaną z urzędu.

Dla urzędu miasta zmiana nazwy ulicy oznacza konieczność aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków w zakresie danych adresowych nieruchomości. Przekazanie zawiadomień z ewidencji gruntów i budynków o dokonanych zmianach do Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Tychach.  

Urząd miasta dodatkowo zawiadamia o tej zmianie: Urząd Statystyczny, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe, Komendę Powiatową Policji, Urząd Pocztowy, Jednostki administrujące sieciami uzbrojenia terenu.

 

* Melchior Kubica (1900 – 1921) był powstańcem śląskim, który zginął podczas III Powstania Śląskiego. Został ranny pod Grodziskiem, zmarł 24 maja 1921 w Strzelcach Wielkich. Pochowano go w Jemielnicy.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.