29 marca 2018 15:13

Dobiegają końca prace związane z rewitalizacją tego jednego z największych w Tychach parków. Od 2012 roku powstały tam m.in. plac zabaw, siłownia plenerowa, tężnia solankowa, ścieżki, oświetlenie, mała architektura itp.

Na początku kwietnia zostanie uruchomiona tężnia solankowa, a w ciągu najbliższych tygodni zakończą się roboty związane z budową fontanny, górni saneczkowej i szaletu publicznego.

Park zlokalizowany pomiędzy ulicami Tischnera, Sikorskiego i Uczniowską zaczął się zmieniać w 2012 roku – wówczas powstał tam zaprojektowany przez Grzegorza Ratajskiego, pomnik Ofiar Katynia, a wokół niego ławeczki, ścieżka, oświetlenie.

Rok później – w 2013 roku za blisko 560 tys. złotych wykonano aleję tzw. Aleję Dębów, łączącą halę sportową z kościołem błogosławionej Karoliny Kózkówny. W 2015 roku powstała ścieżka prowadząca od ulicy Uczniowskiej do kościoła wraz z oświetleniem. Rok później w parku powstały kolejne ścieżki (blisko 4,5 tys.m2 ścieżek), kilkadziesiąt sztuk ławek, oświetlenie, plac zabaw z huśtawkami, karuzelami, linarium, stojaki rowerowe i siłownia plenerowa. Wydano na to blisko 2 miliony złotych.

W ubiegłym roku za blisko 1,5 miliona złotych w parku powstała tężnia solankowa.

- Długość ścian bocznych tężni - drewnianej budowli pokrytej gałązkami tarniny i nawiązującej kształtem do budynku urzędu miasta wynosi 69 metrów, wysokość – 6,7 metra. Dookoła tężni można nie tylko spacerować, w ramach projektu zostały zamontowane także ławeczki - mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.

W trakcie realizacji są roboty związane z budową fontanny, szaletu publicznego i górki saneczkowej – całość kosztuje 1 762 021,00 złotych i ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.