1 stycznia 2019 0:00

W 2019 roku w Tychach będzie funkcjonować pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. We wszystkich świadczona będzie 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie.

 Punkt
nieodpłatnej pomocy prawnej
 Siedziba  Harmonogram

Punkt nr 1

prowadzony przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach

Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum”

ul. Barona 30, 43–100 Tychy

lokal nr 212 piętro I

od poniedziałku  do piątku 9.00–13.00

Punkt nr 2

prowadzony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach

Urząd Miasta Tychy

al. Niepodległości 49

43–100 Tychy

pokój nr 317 piętro III

od poniedziałku do środy oraz piątek 12.00–16.00,

czwartek 13.00–17.00

Punkt nr 3

prowadzony przez organizację pozarządową

Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum"

ul. Barona 30, 43–100 Tychy

lokal nr 212 piętro I

od poniedziałku do piątku 13.00–17.00

Punkt nr 4

prowadzony przez organizację pozarządową

Plac św. Anny 4 lok. użyt. 102

 

od poniedziałku do piątku 8.00–12.00

Punkt nr 5

prowadzony przez organizację pozarządową

Plac św. Anny 4 lok. użyt. 102  

od poniedziałku do piątku 12.00–16.00

 

Osobą uprawnioną do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa jest osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty telefonicznie pod numerem (32) 776 32 07 w godzinach pracy Urzędu lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: npp@umtychy.pl. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

Dziedziny prawa z których udzielana jest pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie:

  • prawo rodzinne, z wyłączeniem rozwodów, separacji i alimentów;
  • sprawa dotycząca rozwodu lub separacji;
  • sprawa dotycząca alimentów;
  • sprawa z zakresu prawa pracy;
  • sprawa z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • sprawa z zakresu prawa cywilnego ,z wyłączeniem spraw z zakresu prawa rzeczowego i spadkowego;
  • sprawa z zakresu prawa rzeczowego;
  • sprawa z zakresu prawa spadkowego;
  • sprawa z zakresu ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej;
  • sprawa z zakresu prawa administracyjnego z wyjątkiem prawa podatkowego;
  • sprawa z zakresu prawa karnego;
  • sprawa z zakresu prawa podatkowego;

Pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach; w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługującej jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym , w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.