Miasto

5 października 2017, 15:7:54

Do tej pory większościowym udziałowcem w szpitalu było Województwo Śląskie (50,46%), Miasto Tychy posiadało 46,73 % udziałów, a Powiat Bieruńsko-Lędziński 2,81 % udziałów.

Zakup Szpitala Wojewódzkiego przez tyski samorząd  Autor: Radosław Kaźmierczak

Po zbyciu udziałów przez Województwo Śląskie, wartość udziałów powiatu się nie zmieniła, natomiast  ponad 97 % ( 97,19%) posiada od dziś tyski samorząd.

Miasto przejęło także budynki i grunty, na których stoi szpital.
W obecności notariusza Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Michał Gramatyka - Wicemarszałek Województwa Śląskiego podpisali dziś dokumenty dotyczące zakupu udziałów i nieruchomości, tym samym szpital przeszedł w ręce tyskiego samorządu.

- Od dawna na to czekaliśmy. Posiadanie całego pakietu udziałów pozwoli nam zaangażować większe środki finansowe w poprawę opieki medycznej w szpitalu oraz w jakość obsługi pacjentów. Jako właściciel będziemy mogli także kompleksowo podejść do różnych problemów, jednym z pierwszych do rozwiązania jest układ drogowy i parkingi przy szpitalu - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Województwo Śląskie i Miasto Tychy od dwóch lat prowadziło negocjacje dotyczące warunków sprzedaży przez Województwo 181.177 udziałów posiadanych w spółce Megrez. W połowie 2017 roku negocjacje dobiegły końca. 19 czerwca br. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie miastu Tychy wszystkich udziałów należących do Województwa ( 51%) za 8.334.142 zł, czyli po cenie rynkowej.

- To pierwsza taka transakcja w obecnej kadencji Sejmiku. Oddajemy dobry szpital w dobre ręce. Nasza współpraca jednak nie kończy się na tym. Wspólnie będziemy dbać o rozwój tego miejsca. Dla dobra województwa śląskiego i mieszkańców miasta Tychy – mówi Michał Gramatyka, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Oprócz udziałów w spółce miasto Tychy kupiło także 4 działki: jedną tzw. "Nowy blok łóżkowy” gdzie znajdują się m.in. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca za 100 % jej wartości oraz trzy (działka na której stoi budynek szpitala, parking i działka z teren zielonym) za 5 % wartości. Całkowity koszt nabycia działek i nieruchomości to 19 874 750 zł. Działki zabudowane obiektami szpitala zostaną wniesione aportem do Spółki Megrez.

Podpisano także umowę o współpracy. W jej ramach Województwo Śląskie deklaruje do 2019 roku udzielenie miastu Tychy pomocy finansowej na wyposażenie szpitala w sprzęt i aparaturę medyczną. O wielkości dofinansowania ma zadecydować Sejmik Województwa Śląskiego. Wsparcie udzielane przez Województwo wynika z ustaleń, że szpital w Tychach ma zachować swój dotychczasowy, szeroki profil działania i świadczyć usługi, zabezpieczając potrzeby nie tylko mieszkańców Tychów, ale także pacjentów z sąsiadujących gmin i powiatów.

Na modernizację szpitala i nową infrastrukturę spółka chce pozyskać środki zewnętrzne np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- Złożyliśmy w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa jakości i dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców Miasta Tychy i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego poprzez modernizację infrastruktury i wyposażenia przez Megrez Sp. z o.o. w Tychach”. Chodzi o kompleksową modernizację szpitalnego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni – mówi Mariola Szulc, prezes Megrez sp. z o.o.

Za ok. 36 milionów złotych (wartość dofinansowania, o które ubiega się szpital wynosi ponad 30 milionów) całkowicie przebudowana ma być sterylizatornia, blok operacyjny (5 sal operacyjnych), całe wyposażenie i aparatura medyczna. Dodatkowo ma powstać połączenie bloku z centralną sterylizatornią przez dobudowę windy zewnętrznej.

W konkursie, o którym mowa, złożone zostały 143 wnioski. Obecnie trwa ich weryfikacja. Ostateczne rozstrzygnięcie ma nastąpić w grudniu tego roku.

Oprócz tego w pierwszej kolejności planowana jest modernizacja Zakładu Diagnostyki Obrazowej, zakup rezonansu magnetycznego, przekształcenie Izby Przyjęć w Szpitalny Oddział Ratunkowy i wymiana wszystkich sieci w szpitalu od elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i ogrzewania, po sieci medyczne (np. tlenową).

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez jest największą tyską placówką służby zdrowia, która stanowi zaplecze diagnostyczno-lecznicze dla przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradni specjalistycznych na terenie Tychów, powiatu bieruńsko-lędzińskiego i całego regionu. Szpital tworzy m.in. 12 oddziałów, Izba Przyjęć, całodobowe laboratorium, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Patomorfologii, Zakład Rehabilitacji oraz bezpłatna Przyszpitalna Szkoła Rodzenia. Dysponujemy łącznie 829 łóżkami.

Co roku w szpitalu udzielanych jest około 80 tysięcy świadczeń zdrowotnych pacjentom, w tym ponad 18 000 hospitalizacji i prawie 28 000 porad ambulatoryjnych w Izbie Przyjęć. Szpital prowadzi również poradnię nocnej i świątecznej opieki, z której doraźnej pomocy korzysta rocznie ok. 30 000 pacjentów. W ubiegłym roku w placówce przyszło na świat 1748 dzieci. Wojewódzki zatrudnia w sumie ponad 800 osób personelu.

O SZPITALU…

Historia powstania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (dziś Megrez Sp. z o.o.) sięga lat 50-ych, kiedy intensywnie rozbudowujące się miasto i szeroki napływ ludności wywołały konieczność wybudowania nowoczesnej, wielospecjalistycznej placówki medycznej na potrzeby coraz liczniejszej społeczności miasta. W 1959 roku prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej wyznaczyło inwestora tego przedsięwzięcia – Okręgową Dyrekcję Inwestycji Miejskich w Tychach, a prace projektowe zlecono Biuru Projektów Służby Zdrowia w Krakowie.

Na potrzeby nowego obiektu uzbrojone zostały tereny w północno-wschodniej części miasta przy trasie Katowice – Bielsko. Pozwolenie na budowę wydano 30 października 1963 roku. Generalnym wykonawcą zostało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego w Tychach. Prace ruszyły pod koniec lat 60-ych.

Pierwszym dyrektorem tyskiego szpitala wojewódzkiego w budowie został dr. n. med. Kazimierz Rapacz. W grudniu 1970 roku, kiedy zakończył się etap budowy, zaczęto wyposażać placówkę i zatrudniać personel. Jako pierwszy w 1971 roku ruszył Oddział Chirurgii Ogólnej pod kierownictwem dr. Szczepana Łukasiewicza (także długoletniego dyrektora szpitala), potem Okulistyczny z ordynatorem dr. Leszkiem Niemcewiczem, Neurologii z dr. Kazimierzem Rapaczem, Ginekologiczno-Położniczy z dr. Ryszardem Wysockim, Noworodków z lek. med. Alicją Włodarz i Dziecięcy z dr. Jackiem Musiałowiczem. Dyrektorem nowo oddanego szpitala został dr Łukasiewicz, dyrektorem ds. lecznictwa dr Henryk Białas, dyrektorem administracyjnym - Józef Deda a siostrą przełożoną Stanisława Nowak. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci na początku marca 1971 roku.

Na początku szpital miał 11 oddziałów szpitalnych: 2 internistyczne, 2 chirurgiczne, 2 położniczo-ginekologiczne, laryngologiczny, okulistyczny, neurologiczny, neonatologiczny, dziecięcy i zakaźny. 15 lipca 1971 uruchomiono Poradnie Specjalistyczne. W 1978 roku rozpoczęto budowę pawilonu hotelowego, który następnie zaadoptowano w roku 1982 na potrzeby oddziałów: kariologicznego, dermatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii. W latach 1979 – 2012 w „wojewódzkim” funkcjonowały katedry i kliniki Śląskiej Akademii Medycznej: IV Klinika Chorób Wewnętrznych (później IV Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii), V Klinika Ginekologii i Położnictwa, Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Klinika Kardiologii. W 1989 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 otrzymał imię wybitnego chirurga prof. Józefa Gasińskiego. Uroczyste nadanie, jak donosi kronika prowadzona przez szpitalne koło Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, odbyło się 3 kwietnia 1990 roku z udziałem dyrektora Szczepana Łukasiewicza, przełożonej pielęgniarek Grażyny Nawrat i zaproszonych gości. W obecności władz miasta i personelu szpitala córka profesora, doc. dr hab. n. med. Teresa Gasińska odsłoniła, a ks. Biskup Damian Zimoń poświęcił tablicę pamiątkową, która wisi w holu szpitala do dziś.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" można przeczytać m.in. o rekrutacji na wolontariat MŚ U-20 w Polsce.

DK-44: Duże zmiany w organizacji ruchu

DK-44: Duże zmiany w organizacji ruchu

W najbliższy piątek – 28 września na modernizowanym w Tychach odcinku drogi krajowej nr 44 zostanie wprowadzona kolejna zmiana organizacji ruchu. Szykują się duże zmiany.

Studenci architektury zaprojektowali teren przy Mediatece

Studenci architektury zaprojektowali teren przy Mediatece

Urząd Miasta Tychy w kwietniu tego roku rozpoczął współpracę z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej dotyczącą przygotowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przestrzeni stanowiącej przedpole i otoczenie budynku tzw. Zespołu Szkół Municypalnych.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Uwaga - wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, który może pojawić się w woj. śląskim od godzin wieczornych 23 września do godzin wieczornych 24 września.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×