27 października 2017 0:00

Od września 2017 r., możemy sprawdzać jakość powietrza w Tychach dzięki czujnikom rozmieszczonym w różnych punktach miasta.

Czujniki mierzą stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Zostały zamontowane przez krakowską firmę Airly, wyłonioną w ramach przetargu. Zostały ulokowane przede wszystkim w dzielnicach obrzeżnych, gdzie mamy największy problem z niska emisją, tj, na budynkach przy: Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej, Placu Wolności, Bukowej, Begonii, Korczaka, Browarowej, al. Niepodległości, al. Piłsudskiego, ul. Konecznego i Przejazdowej. Program monitoringu jakości powietrza działa w charakterze e-usługi. Wyłoniona w przetargu firma mierzy jakość powietrza swoimi urządzeniami, z których wyniki w formie przystępnej dla mieszkańców prezentowane są na głównej stronie Urzędu Miasta Tychy. Prócz nowych czujników, w Tychach znajduje się jedna stacja mierząca poziom zanieczyszczeń w powietrzu należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (ul. Tołstoja, pomiar PM10) i jedna należąca do mieszkańców (ul. Kwiatów).

Problem walki o czyste powietrze uznany jest za jedno z najważniejszych wyzwań, podejmowanych przez miasto. Działania prowadzone są wielotorowo. Prócz podnoszenia jakości narzędzi analizy zjawiska w terenie, kontynuowany i udoskonalany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). W ramach PONE, od 2018 roku planowana jest możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację budynków, wymianę okien i drzwi oraz zabudowę ogniw fotowoltaicznych. Informacje o programie uzyskać można w Wydziale Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta, al. Niepodległości 49 oraz telefonicznie: 32 776 38 34, 32 776 38 31, 32 776 38 06 i mailowo: komunalny@umtychy.pl. Magistrat intensyfikuje również działania edukacyjne. W drugim kwartale 2017, zorganizowano serię spotkań z mieszkańcami w dzielnicach domków jednorodzinnych, wspólnie z dostawcami ciepła - alternatywnymi do kotłów węglowych (PEC, PGNiG). Tematem był PONE i nadchodząca zmiana prawa lokalnego dotyczącego przydomowych kotłowni. We wrześniu zorganizowano pierwszą edycję ekologicznej imprezy miejskiej „Tyskie Żywioły”, skierowanej do rodzin, a skoncentrowanej na promowaniu postaw ekologicznych również w zakresie sposobów ogrzewania domów. Ponadto, do kampanii włączane są placówki oświatowe, wspierane przez Urząd w tworzeniu własnych programów edukacyjnych. O współpracę proszone są również tyskie parafie zlokalizowane w dzielnicach obrzeżnych. Jednym z ważnych założeń kampanii, jest minimalizacja ilości materiałów drukowanych (plakatów, ulotek), aby nie zasilać masy tworzonych odpadów w mieście i nie tworzyć zagrożenia spalania nieodpowiednich materiałów w kotłach grzewczych. Materiały takie są drukowane w ograniczonych ilościach i dystrybuowane przez Straż Miejską, współpracujące parafie oraz szkoły i przedszkola.

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.