22 czerwca 2017 14:02

Od lat trwa w Tychach walka z sinicami w Jeziorze Paprocany, które latem utrudniają życie odwiedzającym bardzo popularny w Tychach ośrodek wypoczynkowy.

Pomimo, że obecnie sinic w jeziorze nie ma i jutro (23.06) zostanie otwarte kąpielisko, to przy utrzymujących się wysokich temperaturach problem powraca. Podejmowane dotąd próby rozwiązania problemu okazywały się nieskuteczne. Postanowiono więc zwrócić się do naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Eksperci przeprowadzili ocenę stanu ekologicznego jeziora i przygotowali program naprawczy. Jego wdrażanie już się rozpoczęło.

Naukowcy z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska i Nauk o Ziemi UŚ, którzy przez kilka miesięcy badali jezioro uznali, że rozwiązaniem problemu będzie podjęcie działań w dwóch obszarach: poprawy jakości wód samego zbiornika oraz działań naprawczych na całym obszarze wód zasilających Jezioro – czyli tzw. zlewni Jeziora Paprocany.

- Nasze działania w najbliższych 2-3 latach skupią się na uregulowaniu bilansu wód zbiornika Paprocańskiego. Chcemy osiągnąć to dzięki zwiększeniu ilości wody dopływającej do zbiornika i poprawie jej jakości. Wymaga to odtworzenia historycznych rozwiązań hydrotechnicznych, zmiany praktyk gospodarowania w obrębie wody w jeziorze i wód zasilających oraz zabezpieczenia brzegów dzięki odbudowie szuwarowisk i zmianie w sposobie zarybiania. Realizacja tych działań powinna ograniczyć występowanie zakwitów, poprawić stan ekosystemu zbiornika, a w efekcie doprowadzić do poprawy i utrzymania dobrej jakości wody – mówi Anna Warzecha – naczelnik wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

1 maja na jeziorze Paprocany po zimowej przerwie uruchomiono 4 aeratory, których zadaniem jest zapowietrzanie wody w zbiorniku.

Zmianie uległy już zapisy umowy z Polskim Związkiem Wędkarskim dotyczące zasad prowadzenia gospodarki rybacko-zarybieniowej. Zmniejszono limit odłowów wędkarskich oraz dopuszczalną wielkość ryb wpuszczanych do jeziora. Wprowadzono także zapisy dotyczące wyznaczenia stref dostępnych do wędkowania oraz bezwzględnego obowiązku ich przestrzegania.

- Wyznaczenie stref turystycznych, rekreacyjnych i wędkarskich to jedno z działań sprzyjających rozwojowi zbiorowisk szuwarowych, które są biofiltrem pochłaniającym fosfor i azot ze zbiornika. Badanie warunków siedliskowych pokazuje możliwość zwiększenia powierzchni szuwarów aż do blisko 8 ha, a to poprawiłoby ich skuteczność w filtrowaniu wody (wiązaniu miogenów) ponad trzykrotnie - mówi Miłosz Stec - z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Rozpoczęto także działania zmierzające do udrożnienia potoków i kanałów w zlewni zbiornika.

- Prowadzimy rozmowy z zarządcą starego koryta Rzeki Gostynki, czyli Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz administratorem terenu, na którym położone są rowy melioracyjne i stawy w zlewni Jeziora Paprocany - Lasami Państwowymi Nadleśnictwem Kobiór. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na realizację działań związanych z poprawą drożności koryt. Szacujemy, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni  dodaje Anna Warzecha.

Wcześniej, bo na sesji Rady Miasta 25 maja br. podjęto uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej woj. Śląskiemu na ten cel w kwocie 126 800, 64 złotych.

Z kolei na dzisiejszej sesji Rady Miasta Tychy (22.06) radni podejmą decyzję o przekazaniu 30 tysięcy złotych na wykonanie projektu na osłonięcie kąpieliska na Paprocanach biomembranami.

- Chcemy zabezpieczyć kąpielisko specjalnymi mechaniczno-biologicznymi osłonami (membranami) chroniącymi przed napływem glonów i sinic w rejon kąpieliska. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane np. w Holandii – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Poza oczyszczeniem koryta Starej Gostyni, planowana jest jeszcze naprawa kanałów w otaczających lasach oraz oczyszczenie przepustów pod drogami. Urząd Miasta zwrócił się z prośbą do administratora przepustów pod DK1 - GDDiA o podjęcie pilnych działań związanych z ich udrożnieniem..

Oprócz powyższych działań, opracowany został projekt skierowania wód Potoku Żwakowskiego do zlewni bezpośredniej Jeziora Paprocany. Zadanie wymaga budowy syfonu i kanałów doprowadzających wodę z potoku Żwakowskiego do koryta Starej Gostyni, budowę stawu o pow. 4 ha i wykonania przewiertu. Będzie on realizowany, po przeprowadzeniu badań ilości przepływu wody w zbiorniku.

W kolejnych latach ma powstać także bajpas łączący Górną Gostynię z korytem Starej Gostyni, oraz przyłączenie Dopływu Spod Chałup do zlewni Starej Gostyni.  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.