3 listopada 2016, 17:1:31

29 października 2016 r. w tyskiej Mediatece odbyły się warsztaty międzypokoleniowe dla młodzieży i seniorów. Spotkanie to było zwieńczeniem kolejnej odsłony kampanii bookcrossingowej, tym razem pod hasłem "TY CHYba pamiętasz?... czyli Tyskie Historie oczami mieszkańców".

bookcrossing - audioboks
W ramach akcji w trzech miejscach w Tychach stanęły audioboksy ze słuchawkami, w których można posłuchać historii o dawnych Tychach. Stojaki pojawiły się w Mediatece, Urzędzie Miasta i Andromedzie. Pozostaną tam na stałe.

Październikowe warsztaty składały się z kilku ciekawych modułów.

Warsztaty „Wolontariatu międzypokoleniowego” odbyły się w grupie 14 osób – reprezentantów grup tyskich seniorów i młodzieży licealnej.

Po wstępie, zabawach zapoznawczych i integrujących całą grupę, uczestnicy zostali podzieleni na 4 podgrupy. Każda z nich opracowywała na zasadzie burzy mózgów, a następnie mapy myśli, wspólny projekt społeczny, który realnie można w krótkim czasie zrealizować. Następnie liderzy grup prezentowali swoje pomysły pozostałym grupom. Demokratycznie wybrano 1 najlepszy pomysł.

Jednym z pomysłów były „Listy do nieznajomego”. Ideą tego projektu społecznego będzie dotarcie do dzieci z tyskiej świetlicy środowiskowej. Na początku zostaną tam przeprowadzone warsztaty ze sztuki pisania listów, ładnego pisma itp. Uczniowie stworzą także własną papeterię, na której później będą pisać listy. Każdy uczestnik po pewnym czasie otrzyma tajemniczy list. Będzie on napisany przez nieznaną uczestnikowi starszą osobę. Następnie uczeń będzie musiał odpowiedzieć na list. W ten sposób przez pewien czas uczniowie będą się ze swoim korespondentem wymieniać listami. Gdy zostanie zbudowana relacja, zaaranżujemy w świetlicy środowiskowej spotkanie obu grup – tak, by mogli zobaczyć, z kim poznali się poprzez listy. Czy ich wyobrażenia o tej osobie są inne? Kontynuacja projektu zakłada zaangażowanie znanych osób z Tychów, a także pasjonatów, podróżników, muzyków, aktorów i innych, aby także oni poprzez list opowiedzieli o sobie i swojej drodze młodym ludziom.

Drugim pomysłem, który warto byłoby zorganizować jest pomysł grupy projektowej „Wiza”.

Projekt zakłada zorganizowanie popołudniowych/wieczornych zajęć tańca w… ciemnościach! Na wzór kolacji w ciemności, gdzie widzące osoby są obsługiwane przez niewidomych, zorganizujemy warsztaty tańca. Jeden z uczestników grupy Wiza jest instruktorem tańca. Tutaj osoby pełnosprawne będą musiały zmierzyć się z wielkim wyzwaniem nauczenia się kroków tanecznych w totalnych ciemnościach, tak jak to robią osoby niewidome. Będzie też krótka lekcja śpiewu (tyscy niewidomi mają nawet swój chór).

Niedawno oddana do użytku tyska Mediateka nie miała do tej pory strefy relaksu, w której można by na chwilę usiąść i poczytać książki. Wraz z uczestnikami stworzono unikatowy kącik czytelniczy.

Chcąc dopełnić program eventu zorganizowano również warsztaty tworzenia podpórek pod książki i zakładek do książek. Warsztaty cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a uczestnicy stworzyli oryginalne projekty podpórek.

W programie było także zwiedzanie Mediateki i krótkie warsztaty jak korzystać z multimedialnych zbiorów bibliotecznych.

Specjalnie na potrzeby akcji powstał ciekawy film obrazujący jedną z tyskich historii. Zapraszamy do oglądania.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×