11 sierpnia 2016, 10:28:32

Omija korki, łatwo go zaparkować, odchudza ciało, oszczędza pieniądze, sprzyja naturze, wprawia w dobry nastrój – to rower, coraz popularniejszy w miastach środek lokomocji, sposób rekreacji i sport.

Park Sowińskiego Autor: Michał Janusińki

Tychom daleko do Holandii pod kątem wykorzystania rowerów przez mieszkańców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tej mierze iść w stronę tego rowerowego kraju. Mamy 47 km dróg dla rowerów (pierwsza 15-tka polskich miast*), 9 szlaków rowerowych położonych w dużej części w okolicznych lasach, z roku na rok coraz więcej udogodnień dla rowerzystów takich jak stojaki rowerowe (blisko 200 szt. ustawionych w 2015 i 2016 roku), stacje naprawcze (8 szt.), miejską wypożyczalnię rowerową (i plany na następne), tablice informacyjne przy drogach dla rowerów i kierunkowskazy. Posiadamy trzecią z kolei najlepiej pracującą sekcję turystyki kolarskiej w Polsce (http://ktkol.pl/2016/03/03/najlepsi-w-2015-r/#more-6158). W ostatnich dwóch latach przeznaczyliśmy z budżetu gminy ok. 2 mln zł na budowę nowych dróg dla rowerów i 1,2 mln na remonty i utrzymanie istniejących. Wspieramy organizacje rowerowe w ramach imprez i wydarzeń związanych z dwoma kółkami. Aktywność rowerowa (pod kątem rekreacji, transportu i sportu) leży wśród priorytetowych kierunków rozwoju miasta. Jako mieszkańcy mamy bardzo dobre warunki do jeżdżenia na rowerze. Coraz też częściej wybieramy ten środek lokomocji. 


Jako miasto, chcemy sprzyjać wzrostowi tej aktywności i wyrabianiu nawyku jazdy na rowerze. Z tego powodu rozpoczynamy kampanię roweLOVE Tychy. Start – jesień 2016.

Działania:
1. Budowa pumptracków w Parku Suble – termin inauguracji torów: 24 września 2016
2. Festiwal Mobilności "RoweLOVE Tychy" w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (24 września 2016)
3. Wydanie aktualnej mapy rowerowej Tychów i okolic – wiosna 2017
4. Udostępnienie mieszkańcom internetowej mapy rowerowej z nawigatorem – wiosna 2017
5. Uruchomienie, we współpracy z OpenStreet Map, Stowarzyszeniem NOL oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów grupy mapującej, utrzymującej aktualny stan mapy internetowej – jesień 2016
6. Współpraca z innymi kampaniami i organizacjami promującymi aktywność rowerową (np. Kręć kilometry Fundacji Allegro „allforplanet”)
7. Zakup rowerów służbowych do instytucji miejskich (Urząd Miasta Tychy, Tyski Zakład Usług Komunalnych), promocja wśród pracowników transportu rowerowego w ramach pracy – lato 2016
8. Instalacja w ośmiu lokalizacjach miasta stacji naprawczych – lato 2016
9. Otwarcie miejskich wypożyczalni rowerowych – lato 2016 (pierwsza wypożyczalnia, w 2017 – następne)
10. Akcja „Rowerem do pracy” – wiosna 2017

*szacunek odniesienia długości dróg rowerowych do powierzchni miasta, w oparciu o statystyki publikowane przez portal wrower.pl i GUS.
 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×