Miasto

25 lipca 2016, 12:25:55

Zespół “WIANO” oraz Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na folkową niedzielę, 31 lipca 2016. Nowe oblicze folku, muzycznych i tanecznych tradycji pojawi się za sprawą koncertów na pl. Baczyńskiego oraz warsztatów i spotkań organizowanych w Muzeum Miejskim oraz Teatrze Małym.

Basia Derlak - wokalistka zespołu "Chłopcy kontra Basia"
W świat współczesnych interpretacji muzyki tradycyjnej wprowadzą nas występy zespołów - WIANO, Chłopcy kontra Basia oraz projektu Ola Walickiego: Kaszebe II. Koncerty poprzedzą wyjątkowe spotkania - warsztaty pieśni tradycyjnych, tańców śląskich oraz pokaz instrumentów etnicznych. Impreza ma pokazać jak folklor inspiruje współczesnych twórców i jak tradycyjna muzyka współgra z nowymi brzmieniami. 

Udział w imprezie jest bezpłatny, jednak na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.

Program imprezy:

KONCERTY

godz. 16:15 WIANO
Muzyka w wykonaniu zespołu WIANO to mieszanka funky, soulu i chilloutu. W warstwie tekstowej zespół inspiruje się słowami starych śląskich utworów. WIANO łączy nowoczesne formy muzyczne ze śląskim tekstem zaczerpniętym z bogatego zbioru folklorysty Adolfa Dygacza. Materiał, który znalazł się na debiutanckiej płycie skupiony jest na pieśniach o tematyce zamążpójścia, obrzędów weselnych, a także rozterek panny młodej. Współwydawcą płyty i partnerem zespołu jest Muzeum Miejskie w Tychach.
Skład:
Agnieszka Mucha - wokal
Arkadiusz Piela - gitara
Przemek Rosak bas
Grzegorz Krzysztofik - perkusja & instrumenty perkusyjne
Jakub Kabus - lira & chórki
Michał Lipiński - instrumenty klawiszowe

godz. 17:30 Chłopcy Kontra Basia
Kwartet Chłopcy Kontra Basia tworzy oryginalne kompozycje, w których daje się usłyszeć inspiracje polską kulturą tradycyjną. Teksty autorstwa Basi Derlak są pieczołowicie przygotowywane w oparciu o archiwalne nagrania i zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.
Zespół wystąpi w składzie:
Basia Derlak - wokal
Łukasz Korybalski - trąbka
Marcin Nenko - kontrabas
Mateusz Modrzejewski - bębny

godz. 19:30 Olo Walicki: Kaszebe II
Projekt Kaszebe II Ola Walickiego to odważna zabawa formą, estetyką i energią. Zespół tworzą: M.Bunio.S - wokalista kultowego Dick4Dick; Piotr Pawlak - gitarzysta znany z zespołów Kury, Łoskot czy Bielizna; Tomek Ziętek - trębacz i klawiszowiec LocoStar, Dick4Dick, Nosowskiej, a przed laty Pink Freud; Kuba Staruszkiewicz – perkusista w zespole Marii Peszek i Tomka Makowieckiego i ex-Pink Freud. Autorem muzyki na płycie i śpiewającym basistą jest Olo Walicki - współtwórca nurtu yassowego - Łoskotu, ostatniego składu Miłości oraz wielu zespołów jazzowych m.in z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim czy Mazzollem. Autor kultowej płyty OW KASZEBE z 2007 roku. Pomysłodawca projektu multimedialnego The Saintbox z Gabą Kulką. Pisze muzykę do filmu, pracuje z teatrami i tancerzami.
KASZEBE II to przede wszystkim mocne gitarowe brzmienia, przebojowe melodie połączone z wyrazistymi i prowokacyjnymi tekstami napisanymi przez siedmiu wspaniałych i bezkompromisowych autorów, m.in. Dorotę Masłowską, Tymona Tymańskiego czy Wojciecha Stamma aka Lopez Mausere - współtwórcę gdańskiego Totartu. Płyta jest autorską wizją Kaszub - pięknych i strasznych zarazem - wprowadza nas w magiczny klimat przyrody regionu, a jednocześnie w przewrotny sposób krytykuje współczesny wizerunek polskiej prowincji – zdominowanej „kulturą grilla”, niemieckimi samochodami o niskim podwoziu z wypływającą z nich muzyką disco polo. W dziewiczych borach i lasach królują rozbite butelki, plastik i wszechobecne śmieci.
Skład:
Olo Walicki - bass, głos, dulcymer, piłkarzyki
M.Bunio.S - głos, gitara, sample
Piotr Pawlak - gitara
Tomek Ziętek - trąbka, klawisze
Kuba Staruszkiewicz - perkusja, automaty

WARSZTATY

godz. 12:15 Muzeum Miejskie w Tychach – Dawna Młótownia 
ul. Katowicka 9
Warsztaty z pieśni tradycyjnych
Prowadząca: Beata Lewandowska


Beata Lewandowska to etnomuzykolożka, zbieraczka i fascynatka pieśni tradycyjnych. Gra na gamelanie jawajskim oraz na bębnie perskim. Prowadziła warsztaty śpiewu w Ośrodku Edukacji Kulturowej w Centrum Kultury oraz warsztaty pieśni w Miejskim Domu Kultury Ligota (kołysanki, pieśni cygańskie, śląskie, żydowskie, macedońskie i wiele innych).
Śpiewa w zespole „Wte i nazod”.

godz. 14:00 Muzeum Miejskie w Tychach – Dawna Młótownia 
ul. Katowicka 9
Warsztaty taneczne
Prowadzący: Iga i Kuba Fedak

Iga i Kuba to ludzie młodzi, pełni temperamentu i fascynacji kulturą ludową, a zwłaszcza muzyką i tańcem tradycyjnym. Iga jest etnologiem, etnomuzykologiem i instruktorką tańca ludowego. Pracuje w Muzeum Miejskim w Tychach. Kuba to muzyk i pedagog katowickiego konserwatorium muzycznego.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają śląskie tańce i zabawy ludowe, wykonywane dawniej m.in. podczas wesel na Śląsku. Każdy znajdzie coś dla siebie: początkujący tancerze przekonają się o tym, że kto potrafi chodzić, potrafi też tańczyć, na bardziej zaawansowanych i ambitnych uczestników czekają trudniejsze zadania, a żądni wiedzy teoretycy poznają kontekst kulturowy śląskich tańców tradycyjnych.
Do tańca zagra Kapela Fedaków.
Prosimy uczestników o wyposażenie się w wygodne obuwie oraz chęci na dobrą zabawę!

godz. 14:00 Pasaż Kultury „Andromeda”
pl. Baczyńskiego
Pokaz instrumentów etnicznych
Prowadzenie: T. Etno (Tomasz Drozdek)

T.ETNO (Tomasz Drozdek) to muzykant, kompozytor, perkusista, perkusjonalista, multi-instrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z różnych stron świata (obecnie posiada ich ok. 300). W swoim solowym projekcie muzycznym łączy brzmienia nietypowych instrumentów etnicznych z brzmieniami elektronicznymi i techniką loopingu. Jego kompozycje pojawiły się już dwukrotnie w radiowych słuchowiskach reżyserowanych przez panią Barbarę Marcinik w Radiowej Trójce. Poza działalnością solową muzyk jest członkiem poszerzonego składu MUMIO oraz perkusistą w zespole MKABAUNDA , grającym współczesne aranżacja polskich szlagierów okresu przedwojennego. Występuje również w etno-folkowym zespole KALOKAGATHOS. Jest też związany z zespołami CANAU (folk/acoustic rock - perkusjonalia, instr. etniczne), JAKTOFONIA (alternatywa - perkusjonalia, instr. etniczne) i DELIVER_US (math-metal - perkusja). Prowadzi pokazy instrumentów etnicznych, autorskie warsztaty muzyczne oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych.

Zapisy na wszystkie warsztaty prowadzi:

Joanna Kucz-Pieczka, Dział Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach
tel. 32 327 18 20-22, wew. 27, e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

Organizatorzy imprezy:
Urząd Miasta Tychy
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Muzeum Miejskie w Tychach
Teatr Mały
Śląskie Zakłady Sztuki
Spodek w zenicie

Spodek w zenicie

„Spodek w Zenicie” – taki tytuł nosi książka napisana przez Annę Syskę – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Książka w przyszłym tygodniu trafi do sprzedaży.

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt PFRON mający na celu kompleksową rehabilitację i aktywizację zawodową osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

Nowy radny w Tychach

Nowy radny w Tychach

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta ślubowanie złożył nowy radny - Ali Nurbagandow. Zastąpił on radną Magdalenę Łukę, która złożyła mandat w związku z rozpoczęciem pracy na stanowisku naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy.

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Od czwartku, 25 lutego br. funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach pełni Iwona Rogalska. Zastąpiła na tym stanowisku Mariannę Feith, która przeszła na emeryturę.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×