22 września 2015 15:07

"Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 30 września o godz. 17 w Starym Magistracie (pl. Wolności 1). Potrwa do 14 listopada.

Organizatorami wystawy są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca oraz Muzeum Miejskie w Tychach.

Wystawa przełamuje tematu tabu, jakim nadal jest służba w Wehrmachcie mieszkańców Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Ci, którzy przeżyli wojnę, wracali do swych domów, rodzin, zachowując nierzadko dla siebie wspomnienia z lat służby
w wojsku niemieckim. Zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej, temat ten był zakazany.
Dzięki zdjęciom, dokumentom, a także krótkim filmom dokumentalnym zwiedzający będą mogli poznać historię tych, którzy przymusowo wcieleni do Wehrmachtu, walczyli podczas II wojny światowej po stronie niemieckiej.

- Na wielu wystawach prezentowanych w tyskim muzeum obecny był temat historii Tychów w latach II wojny światowej. Prezentowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty opowiadały o tragicznych wydarzeniach z pierwszych dni września 1939 roku, życiu codziennym tyszan w latach okupacji, niemieckich planach umieszczenia w Tychach stolicy Górnego Śląska czy publicznej egzekucji przeprowadzonej we wrześniu 1944 roku na pięciu więźniach przywiezionych z KL Auschwitz. Fotografie i dokumenty przypominały także o tragicznych losach wielu tyszan wcielonych podczas wojny do Wehrmachtu. Zdjęcia często były anonimowe, a w dokumentach zakrywano dane osobowe. Bo choć dzisiaj można już swobodnie mówić o przymusowej służbie ojca, dziadka czy dalszego krewnego w wojsku niemieckim, dla wielu z nas jest to nadal temat tabu - mówi Agnieszka Ociepa-Weiss z Działu Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wystawa, bogata we wspomnienia, dokumenty i zdjęcia, a także osobiste relacje uczestników i świadków wydarzeń, pozwala zwiedzającym poznać losy wielu mężczyzn wcielonych przymusowo do Wehrmachtu. 

Wystawie towarzyszy szereg ciekawych wydarzeń. Uzupełnieniem tropów poruszanych na wystawie będą projekcje filmów dokumentalnych oraz audycja radiowa. Filmy oraz audycja nie są ogólnodostępne, dlatego spotkania w Muzeum to wyjątkowa okazją, aby je poznać. Odbędą się prelekcje, wystawę można będzie także zwiedzić wraz z przewodnikiem. Wybrane zagadnienia dotyczące historii Tychów i Górnego Śląska zaprezentowane zostaną podczas IX Tyskiego Sympozjum Historycznego.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.