Miasto

8 września 2008, 13:53:34

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”.

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólopolskiej kampanii  edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”. Punkt działa salce terapeutycznej przy ulicy Sienkiewicza 49a. Jego rolą jest propagowanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, prowadzone są także konsultacje dla rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci z FAS. Możliwe jest rozpoznanie wczesnych problemów rozwojowych i realizowanie są indywidualne programy terapeutyczne dla poszczególnych podopiecznych.
W chwili obecnej pod stałą opieką Punktu Konsultacyjnego jest 32 dzieci i ich rodzin. Każde dziecko ma przeprowadzoną diagnozę oraz opracowany indywidualny program terapeutyczny.
W ubiegłym tygodniu w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta Tychy, odbyła się konferencja informacyjna, której tematem był właśnie problem FAS (Fetal Alkohol Syndrome) – Płodowy Zespół Alkoholowy.  W konferencji uczestniczyło ok. 70 słuchaczy – przedstawicieli różnych środowisk, których działania mogą wywierać wpływ na postawy i wybory zdrowotne naszych mieszkańców. Wśród wykładowców były osoby, które na codzień zajmują się FAS -  wśród nich Małgorzata Klecka - ekspert PARPA ds. FAS, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa O/Śląski, matka adopcyjna dzieci z FAS; Teresa Jadczak-Szumiło - ekspert PARPA ds. terapii dzieci, Pracownia Psychologiczna ITEM – Umiejętności Społeczne, pracuje diagnostycznie i terapeutycznie z dziećmi z FAS a także tyskie instruktorki FAS - Zofia Szybra i Violetta Cierniewska.
Kolejnym etapem ogólopolskiej kampanii w Tychach są  planowane na październik i listopad szkolenia dla pedagogów i psychologów z naszego miasta na temat FAS oraz wrześniowa akcja plakatowa na przystankach MZK.

 

 


 
 
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

W tym roku od 16 do 22 września będzie obchodzony w Tychach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie wiele atrakcji, a na zakończenie wielki finał na ul. Grota - Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

W poniedziałek, 23 września, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji trolejbusowej w Tychach. Rozpocznie kursowanie nowa linia G. Zmieni się trasa linii E oraz organizacja odjazdów trolejbusów na Dworcu PKP.

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Do 15 września można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego, stypendium "Tyskie Orły", stypendium " Lider Zawodu", a do 16 września o przyznanie wyprawki szkolnej.

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

Od 12 do 15 września w Tychach odbędzie się V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon. W programie spektakle dla każdej grupy wiekowej w różnych miejscach miasta Tychy – będzie ciekawie!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×