Miasto

8 września 2008, 13:53:34

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”.

Punkt Konsultacyjny dla rodzin i dzieci z problemem FAS działa w Tychach. Został utworzony w ubiegłym roku, kiedy to miasto włączyło się do ogólopolskiej kampanii  edukacyjnej „Ciążą bez alkoholu”. Punkt działa salce terapeutycznej przy ulicy Sienkiewicza 49a. Jego rolą jest propagowanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne, prowadzone są także konsultacje dla rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci z FAS. Możliwe jest rozpoznanie wczesnych problemów rozwojowych i realizowanie są indywidualne programy terapeutyczne dla poszczególnych podopiecznych.
W chwili obecnej pod stałą opieką Punktu Konsultacyjnego jest 32 dzieci i ich rodzin. Każde dziecko ma przeprowadzoną diagnozę oraz opracowany indywidualny program terapeutyczny.
W ubiegłym tygodniu w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta Tychy, odbyła się konferencja informacyjna, której tematem był właśnie problem FAS (Fetal Alkohol Syndrome) – Płodowy Zespół Alkoholowy.  W konferencji uczestniczyło ok. 70 słuchaczy – przedstawicieli różnych środowisk, których działania mogą wywierać wpływ na postawy i wybory zdrowotne naszych mieszkańców. Wśród wykładowców były osoby, które na codzień zajmują się FAS -  wśród nich Małgorzata Klecka - ekspert PARPA ds. FAS, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa O/Śląski, matka adopcyjna dzieci z FAS; Teresa Jadczak-Szumiło - ekspert PARPA ds. terapii dzieci, Pracownia Psychologiczna ITEM – Umiejętności Społeczne, pracuje diagnostycznie i terapeutycznie z dziećmi z FAS a także tyskie instruktorki FAS - Zofia Szybra i Violetta Cierniewska.
Kolejnym etapem ogólopolskiej kampanii w Tychach są  planowane na październik i listopad szkolenia dla pedagogów i psychologów z naszego miasta na temat FAS oraz wrześniowa akcja plakatowa na przystankach MZK.

 

 


 
 
Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Od 4 marca do 19 czerwca ponad 1100 tyskich drugoklasistów uczestniczyło w lekcjach pływania w Wodnym Parku Tychy. Wiadomo już, że od września zajęcia będą kontynuowane.

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Prezydent Miasta Tychy zaprasza mieszkańców do konsultacji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic: Beskidzkiej, Oświęcimskiej, Długiej i Goździków w Tychach - Etap I

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić 19 czerwca br. w Tychach.

Kina pod chmurką w Tychach

Kina pod chmurką w Tychach

Relaks i chwila odprężenia przy dobrym kinie, w miły towarzystwie, po upalnym i męczącym dniu? W najbliższych dniach w Tychach odbędą się dwa plenerowe pokazy filmowe, podczas których na pewno nie zabraknie śmiechu i dobrej zabawy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×