Miasto

28 sierpnia 2008, 11:11:37

Muzeum Miejskie w Tychach otrzymało fragment wodociągu z XIX wieku. Znalezisko zostało odkryte przy okazji budowania kanalizacji w Starych Tychach.

26 sierpnia 2008 roku, Zbigniew Gieleciak, pełnomocnik ds. realizacji projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, przekazał znaleziony fragment wodociągu Marii
Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorMuzeum Miejskiego w Tychach. Nad działaniami związanymi z przekazaniem i transportowaniem wodociągu czuwał Jarosław Święcicki, archeolog pełniący nadzór nad budową kanalizacji. O znalezisku został poinformowany również Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Bardzo się cieszymy, że przekazano nam znaleziony fragment. Dzięki temu muzeum będzie bogatsze o nowy, ciekawy eksponat – mówi Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Na zabytkową część rurociągu przy ul. Starokościelnej natknęli się pracownicy firmy
Budimex-Dromex, budujący nową kanalizację w dzielnicy Stare Tychy.
Muzeum Miejskie  w Tychach było bardzo zainteresowane odkrytym fragmentem, ponieważ jest to najstarsze tego typu znalezisko w mieście. Rurociąg powstał około roku 1880, kiedy Tychy były jeszcze wsią, ale właśnie wchodziły w okres szybkiego rozwoju gospodarczego. Nowy eksponat będzie dostępny w muzeum po przeprowadzeniu konserwacji.
Powyżej zdjęcie z uroczystości przekazania zabytkowego wodociągu.

Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,3 mln EUR (561 263 801 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,3 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Od 4 marca do 19 czerwca ponad 1100 tyskich drugoklasistów uczestniczyło w lekcjach pływania w Wodnym Parku Tychy. Wiadomo już, że od września zajęcia będą kontynuowane.

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Prezydent Miasta Tychy zaprasza mieszkańców do konsultacji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic: Beskidzkiej, Oświęcimskiej, Długiej i Goździków w Tychach - Etap I

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić 19 czerwca br. w Tychach.

Kina pod chmurką w Tychach

Kina pod chmurką w Tychach

Relaks i chwila odprężenia przy dobrym kinie, w miły towarzystwie, po upalnym i męczącym dniu? W najbliższych dniach w Tychach odbędą się dwa plenerowe pokazy filmowe, podczas których na pewno nie zabraknie śmiechu i dobrej zabawy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×