Miasto

28 sierpnia 2008, 11:11:37

Muzeum Miejskie w Tychach otrzymało fragment wodociągu z XIX wieku. Znalezisko zostało odkryte przy okazji budowania kanalizacji w Starych Tychach.

26 sierpnia 2008 roku, Zbigniew Gieleciak, pełnomocnik ds. realizacji projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”, przekazał znaleziony fragment wodociągu Marii
Lipok-Bierwiaczonek, dyrektorMuzeum Miejskiego w Tychach. Nad działaniami związanymi z przekazaniem i transportowaniem wodociągu czuwał Jarosław Święcicki, archeolog pełniący nadzór nad budową kanalizacji. O znalezisku został poinformowany również Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Bardzo się cieszymy, że przekazano nam znaleziony fragment. Dzięki temu muzeum będzie bogatsze o nowy, ciekawy eksponat – mówi Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Na zabytkową część rurociągu przy ul. Starokościelnej natknęli się pracownicy firmy
Budimex-Dromex, budujący nową kanalizację w dzielnicy Stare Tychy.
Muzeum Miejskie  w Tychach było bardzo zainteresowane odkrytym fragmentem, ponieważ jest to najstarsze tego typu znalezisko w mieście. Rurociąg powstał około roku 1880, kiedy Tychy były jeszcze wsią, ale właśnie wchodziły w okres szybkiego rozwoju gospodarczego. Nowy eksponat będzie dostępny w muzeum po przeprowadzeniu konserwacji.
Powyżej zdjęcie z uroczystości przekazania zabytkowego wodociągu.

Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,3 mln EUR (561 263 801 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,3 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.W Tychach rusza punkt konsultacyjny dla cudzoziemców

W Tychach rusza punkt konsultacyjny dla cudzoziemców

W poniedziałek, 23 września br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach uruchomione zostanie specjalne stanowisko, gdzie zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy mogą zasięgać informacji dotyczących praw i obowiązków związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców.

Spotkania, porady, szczepienia - ruszają kolejne miejskie programy profilaktyczne

Spotkania, porady, szczepienia - ruszają kolejne miejskie programy profilaktyczne

Już po raz kolejny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach rozpoczyna realizację projektu finansowanego ze środków Miasta Tychy dotyczącego depresji oraz programu skierowanego do pełnoletnich kobiet o propagowaniu zdrowego stylu życia.

Finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - Dzień bez Samochodu w Tychach

Finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - Dzień bez Samochodu w Tychach

W niedzielę 22 września odbędzie się wielki finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na ul. Grota - Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Bezpłatna linia autobusowa nr 390 na obchody Dnia bez Samochodu

Bezpłatna linia autobusowa nr 390 na obchody Dnia bez Samochodu

Kolejny raz Tychy dołączyły do grona europejskich miast promujących ekologiczny, zrównoważony transport. Sprawdź rozkład jazdy linii specjalnej nr 390 podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach (22 września).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×