Miasto

25 sierpnia 2008, 10:57:28

Podczas budowy nowej kanalizacji w dzielnicy Stare Tychy odkryto fragment wodociągu pochodzący z XIX wieku.

Pracownicy firmy Budimex Dromex S.A., która jest wykonawcą robót budowlanych w Starych Tychach, podczas prowadzenia wykopów przy ul. Starokościelnej natknęli się na metrowy, drewniany fragment rurociągu. Niezwłocznie po dokonaniu odkrycia pracownicy zawiadomili archeologa prowadzącego nadzór nad pracami budowlanymi.
- Jest to najstarsze tego typu znalezisko w Tychach. Ze względu na brak kontekstu archeologicznego nie można precyzyjnie określić lat powstania znalezionego fragmentu.  Prawdopodobnie pochodzi z późnych lat 80-tych XIX wieku, na kiedy przypada szybki rozwój gospodarczy miasta, powstanie browaru obywatelskiego oraz fabryki celulozy. Dzięki czujności wykonawców miasto jest bogatsze o cenne historyczne wykopalisko – mówi Jarosław Święcicki, archeolog prowadzący nadzór prac w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.
- Podczas prowadzenia rozległej inwestycji musimy być przygotowani na takie wydarzenia na placu budowy – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik ds. realizacji projektu - z tego powodu niezbędne jest zapewnienie nadzoru wykwalifikowanych ekspertów, takich jak archeolog, hydrolog, geodeta czy też specjaliści ds. ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu możemy odpowiednio reagować na takie sytuacje – dodaje Zbigniew Gieleciak.
Znalezisko zostało wydobyte oraz właściwie zabezpieczone. Zabytkowy odcinek wodociągu najprawdopodobniej już niebawem będzie można oglądać w Muzeum Miejskim  w Tychach.
Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" można znaleźć informacje min. o Święcie Miasta, które odbędzie się w najbliższy weekend (29-30 czerwca) pod Żyrafą.

Parki oznaczone

Parki oznaczone

„Zakaz wyprowadzania psów”, „dzika łąka”, „łąka kwietnia antysmogowa”, „łąka kwietnia miododajna” – pierwsze tabliczki z takimi opisami pojawiły się w tyskich parkach i innych miejskich przestrzeniach. Wkrótce będą kolejne.

Prognoza IMiGW - upał

Prognoza IMiGW - upał

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę na dni od 25 do 27 czerwca br., w której przewiduje wystąpienie upału.

Ostrzeżenie IMiGW

Ostrzeżenie IMiGW

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które mogą wystąpić w powiecie bieruńsko-lędzińskim 21 i 22 czerwca.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×