Miasto

25 sierpnia 2008, 10:57:28

Podczas budowy nowej kanalizacji w dzielnicy Stare Tychy odkryto fragment wodociągu pochodzący z XIX wieku.

Pracownicy firmy Budimex Dromex S.A., która jest wykonawcą robót budowlanych w Starych Tychach, podczas prowadzenia wykopów przy ul. Starokościelnej natknęli się na metrowy, drewniany fragment rurociągu. Niezwłocznie po dokonaniu odkrycia pracownicy zawiadomili archeologa prowadzącego nadzór nad pracami budowlanymi.
- Jest to najstarsze tego typu znalezisko w Tychach. Ze względu na brak kontekstu archeologicznego nie można precyzyjnie określić lat powstania znalezionego fragmentu.  Prawdopodobnie pochodzi z późnych lat 80-tych XIX wieku, na kiedy przypada szybki rozwój gospodarczy miasta, powstanie browaru obywatelskiego oraz fabryki celulozy. Dzięki czujności wykonawców miasto jest bogatsze o cenne historyczne wykopalisko – mówi Jarosław Święcicki, archeolog prowadzący nadzór prac w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.
- Podczas prowadzenia rozległej inwestycji musimy być przygotowani na takie wydarzenia na placu budowy – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik ds. realizacji projektu - z tego powodu niezbędne jest zapewnienie nadzoru wykwalifikowanych ekspertów, takich jak archeolog, hydrolog, geodeta czy też specjaliści ds. ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu możemy odpowiednio reagować na takie sytuacje – dodaje Zbigniew Gieleciak.
Znalezisko zostało wydobyte oraz właściwie zabezpieczone. Zabytkowy odcinek wodociągu najprawdopodobniej już niebawem będzie można oglądać w Muzeum Miejskim  w Tychach.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

W tym roku od 16 do 22 września będzie obchodzony w Tychach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie wiele atrakcji, a na zakończenie wielki finał na ul. Grota - Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

W poniedziałek, 23 września, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji trolejbusowej w Tychach. Rozpocznie kursowanie nowa linia G. Zmieni się trasa linii E oraz organizacja odjazdów trolejbusów na Dworcu PKP.

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Do 15 września można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego, stypendium "Tyskie Orły", stypendium " Lider Zawodu", a do 16 września o przyznanie wyprawki szkolnej.

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

Od 12 do 15 września w Tychach odbędzie się V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon. W programie spektakle dla każdej grupy wiekowej w różnych miejscach miasta Tychy – będzie ciekawie!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×