11 maja 2015 10:37

Muzeum Miejskie w Tychach ma już 10 lat! Założona w listopadzie 2004 roku placówka została otwarta i udostępniona mieszkańcom miasta 25 kwietnia 2005 roku. Chcąc uczcić okrągłą rocznicę otwarcia, muzeum zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 10 wydarzeniach przygotowanych specjalnie z okazji jubileuszu i VIII Tyskiej Nocy Muzealnej!

10 wydarzeń na 10-lecie!

 

15 maja 2015

 

1. Wernisaż wystawy

godz. 17.00

miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Świętowanie zaczynamy nietypowo, bo dzień wcześniej. 15 maja o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum w Dawnej Młótowni odbędzie się wernisaż wystawy „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”. Autorem scenariusza wystawy i jej kuratorem jest Patryk Oczko z Działu Sztuki Muzeum, a scenografię i aranżację przestrzeni przygotował Łukasz Błażejewski - scenograf, malarz i projektant, odpowiedzialny za wizualne aspekty licznych realizacji teatralnych i wystaw.

 

16 maja 2015


2. Piknik i koncert

godz. 17.00 – 21.00

miejsce: Stary Magistrat/ ogród muzealny, pl. Wolności 1

W czasie spotkania w muzealnym ogrodzie odbędzie się wyjątkowy, gitarowy koncert Janusza Pietruchy – nauczyciela w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Uczestników koncertów zapraszamy także na poczęstunek, przygotowany przez Patrycję Walter - restauratorkę, znaną z innowacyjnego podejścia do tradycyjnych potraw.

 

3. Podziękowania dla przyjaciół

godz. 17.30

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Z okazji jubileuszu Muzeum chcemy podziękować przyjaciołom i uhonorować osoby, które przez ostatnie 10 lat pomagały Muzeum. Zaproszeni goście to darczyńcy Muzeum - zarówno osoby, które przekazały instytucji cenne eksponaty (obiekty i dzieła sztuki), jak i osoby, których wiedza i doświadczenie pomogły w uzupełnianiu gromadzonych przez nas informacji oraz w tworzeniu oferty programowej Muzeum.

 

4. Miasto wielu znaczeń - spotkanie wokół książki

godz. 18.00

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Spotkanie z dr Marią Lipok-Bierwiaczonek, etnografem, socjologiem, doktorem nauk humanistycznych, w latach 2004 – 2014 dyrektorem Muzeum Miejskiego w Tychach. Wydarzenie będzie promować najnowszą książkę autorstwa Marii Lipok-Bierwiaczonek pt. „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto”. Spotkanie uświetni udział prof. Marka S. Szczepańskiego, socjologa, wykładowcy akademickiego, znawcy problematyki miasta, który jest autorem wstępu do książki. Rozmowę z gośćmi poprowadzi Anna Dudzińska, dziennikarka i reporterka Radia Katowice.

 

5. Wykład wśród ikon

godz. 18.00

miejsce: kościół pw. Ducha Świętego, ul. Myśliwska 43

Tyska świątynia pw. Ducha Świętego uważana jest za wzór udanego współczesnego projektu sakralnego. Zaprojektowana przez Stanisława Niemczyka budowla, nawiązująca do tradycyjnego, drewnianego budownictwa sakralnego, a jednocześnie korespondująca ze współczesną architekturą zdobyła wiele nagród. We wnętrzu uwagę przyciągają pieczołowicie wykonane detale, w tym - polichromia Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

 

Noc Muzealna będzie okazją do wysłuchania wykładu "A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi - architektura i wystrój kościoła Ducha Świętego w Tychach”. O architekturze kościoła, polichromii i autorach świątyni opowie w jej wnętrzu dr Jerzy Gorzelik - historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego specjalizujący się w sztuce baroku i popularyzujący kulturę regionu.

 

6. Oprowadzanie kuratorskie

godz. 17.00 i 20.00

miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Noc Muzealna będzie znakomitą okazją do obejrzenia nowej wystawy pt. „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”, jak również do spotkania z autorem scenariusza wystawy – Patrykiem Oczko, który oprowadzi po ekspozycji. Wszystkich miłośników sztuki gotowych, by odkryć jej miejskie aspekty - serdecznie zapraszamy.

 

7. Warsztaty dla dzieci „Zaprojektuj rzeźbę dla miasta”

godz. 18.00-20.00

miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Dla dzieci (w wieku od 7 do 12 lat), które odwiedzą Muzeum, przygotowaliśmy specjalne warsztaty pod nazwą “Zaprojektuj rzeźbę dla miasta”. W czasie zajęć dzieci poznają różne formy rzeźbiarskie i przekonają się, jak sztuka może funkcjonować w mieście. Zadaniem uczestników będzie stworzenie makiet obiektów, które mogłyby urozmaicić przestrzeń publiczną i przyciągnąć uwagę mieszkańców Tychów.

Prowadzenie: Monika Sojka

Na warsztaty obowiązują zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl, tel. 32 327 18 20-22, w.27

 

8 i 9. Sportowe wspomnienia

godz. 20.00 i 22.00

miejsce: Tyska Galeria Sportu - Stadion Miejski, ul. Edukacji 7

Na terenie Stadionu powstaje nowy oddział Muzeum - Tyska Galeria Sportu. Mimo, iż do otwarcia placówki jeszcze kilka miesięcy - już teraz zapraszamy na nowy Stadion Miejski. Wieczór poświęcony będzie wspomnieniom słynnych meczów piłkarzy GKS-u Tychy z 1.FC Koeln w 1976 roku. W programie przewidziano spotkanie z dawnymi gwiazdami GKS-u (m.in. Marianem Piechaczkiem i Kazimierzem Szachnitowskim i Eugeniuszem Cebratem), pokaz filmów i zdjęć sprzed lat, a także konkursy z nagrodami. Wieczór wspomnień poprowadzą Piotr Zawadzki, autor książki „GKS mistrzem jest” i Michał Rus z Tyskiego Sportu.

Będzie to jedna z pierwszych okazji, by zobaczyć stadion i jego możliwości techniczne.

Liczba miejsc ograniczona. Na spotkanie obowiązują zapisy drogą elektroniczną: m.pawlak@tgs.tychy.pl

 

10. Muzealna noc nagród

godz. 17.00 - 22.00

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1; Tyska Galeria Sportu - Stadion Miejski, ul. Edukacji 7

Dla wszystkich uczestników VIII Tyskiej Nocy Muzealnej przygotowano także konkursy z nagrodami i promocje. Odwiedzający Stadion Miejski będą mogli rywalizować m.in. o gadżety klubowe (szaliki, proporczyki, koszulki), książki autorstwa Piotra Zawadzkiego „GKS wiceMistrzem jest! Opowieść o tyskiej drużynie wszechczasów”, a także o zaproszenia na mecz otwarcia!

Ponadto tylko w czasie Nocy Muzealnej publikacja Marii Lipok-Bierwiaczonek pt. „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto” jak i inne wybrane wydawnictwa muzealne oraz wyjątkowe bawełniane torby z nadrukiem grafiki Stanisława Gadomskiego będą dostępne w promocyjnej cenie!

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilustracja: Monika Sojka

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.