Miasto

30 lipca 2008, 10:15:59

„Wszyscy Razem” pod tym hasłem realizowany jest w naszym mieście program Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dofinansowany jest on przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach działania 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; podziałanie 7.1.1 –Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
W ramach EFS i dzięki europejskim funduszom Miejski Ośrodek Społeczny w Tychach rozpoczął szereg działań, które ukierunkowane są na osoby od lat związane z pomocą społeczną i korzystające z jej świadczeń. Głównym celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa tych osób oraz Ich rodzin. Wśród nich są osoby trwale bezrobotne a także osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. Wsparciem zostanie objętych około 190 osób -  mieszkańców Tychów.
Pod okiem specjalistów pracy socjalnej, psychologów, rehabilitantów czy trenerów uczestnicy programu przchodzą szereg treningów i szkoleń. Są one ukierunkowane na różne potrzeby w zależności czy dana osoba jest trwale bezrobotna, czy samotnie wychowuje dziecko, czy jest niepełnosprawna. Uczestnicy programu  podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe zgodnie z aktualnymi wymaganiami rynku pracy. Korzystają z całego wachlarza usług edukacyjnych,  uczestniczą w treningach i kursach, przechodzą wszystkie konieczne badania. W przypadku osób niepełnosprawnych w grę wchodzi także rehabilitacja, dzięki której podniosą swoje kompetencje społeczne. To wszystko wpływa na poprawę jakości Ich życia. Dla bezrobotnych uruchomiono już trening umiejętności społecznych. Uczą się na nim, jak rozmawiać, jak dostrzegać swoje mocne i słabsze strony, jak planować działania i rozwiązywać konflikty. Prowadzą je wysoko kwalifikowani trenerzy z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z odpowiednimi certyfikatami i psychoterapeuci.
 Treningi do dopiero początek. Osoby, które je zakończą będą później uczestniczyć w realizacji prac społecznie-użytecznych. We wrześniu zostaną dla nich uruchomione kursy zawodowe. Zakończą się certyfikatem potwierdzającym Ich kwalifikacje. Będzie to już podstawa do podjęcia pracy w wybranym z góry zawodzie, np. jako operator wózka, florystyka czy wizażystka. Jeżeli będzie taka konieczność, MOPS sfinansuje również specjalistyczne badania.
W kolejnych latach MOPS chce kontynuować ten program. Okres korzystania z funduszy europejskich przewidziany jest na lata 2008-2013. Warto tu dodać, że działania tyskiego ośrodka finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny będą ulegały modyfikacji w zależności od potrzeb mieszkańców.

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Żłobek miejski oraz większość przedszkoli publicznych w Tychach są już otwarte. Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni, do przedszkoli publicznych rodzice zaprowadzą dziś ok. 350 dzieci.

Koniec utrudnień na DK1

Koniec utrudnień na DK1

Dobra wiadomość dla kierowców podróżujących trasą Katowice – Tychy oraz Tychy – Bielsko-Biała. Naprawa gwarancyjna w rejonie węzła drogowego ulicy Beskidzkiej z aleją Niepodległości dobiegła końca.

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Sprawy urzędowe klienci mogą załatwiać telefonicznie, mailowo, czy za pośrednictwem portali eurzad.umtychy.pl, epuap.gov.pl, sekap.pl. W dalszym ciągu nie ma możliwości poruszania się po całym budynku urzędu miasta. Bezpośrednia obsługa Klienta odbywać się będzie na parterze urzędu w BOK.

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Tychach zapraszają 27 maja br. do udziału w seminarium pn. Tarcza antykryzysowa - wsparcie realizowane przez ZUS.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×