Miasto

21 lipca 2008, 10:48:39

Czteroosobowa rodzina z Kazachstanu to od soboty nowi mieszkańcy Tychów.

Dziś w Urzędzie Miasta Tychy Państwo Ochman spotkali się z Zastępcą Prezydenta ds. Infrastruktury Henrykiem Borczykiem, który przywitał ich oficjalnie. Nowi tyszanie rozpoczęli również załatwianie wszelkich formalności związanych z pobytem w naszym mieście.
Państwo Natalia i Leonid Ochman przyjechali wraz z dwójką dzieci: 13-letnim Atriomem i 11-letnią Katarzyną.  Pochodzą z małej miejscowości Czkałowo na północy Kazachstanu, gdzie Związek Radziecki zsyłał polskie rodziny z terenów obecnej Ukrainy. Polonia w Czkałowie nadal czuje się mocno związana z Polską. Artiom oraz Katarzyna uczęszczali w Kazachstanie na lekcje języka polskiego.
Państwo Ochman to ludzie młodzi, mają 31 i 32 lata. Pani Natalia jest krawcową a Leonid pracował jako kierowca, jest ślusarzem.
    Rodzin a z Kazachstanu przyjechała do naszego miasta w ramach ustawy o repatriacji. Rada Miasta Tychy podjęła w tym celu stosowną uchwałę, zgłaszając swoją ofertę pomocy do systemu „Rodak”.
    W celu udzielenia wparcia repatriantom Gmina Tychy otrzymała dotację celową z budżetu państwa przekazaną przez Wojewodę Śląskiego w wysokości ponad 140 tys. zł;  z czego 116.300 zł przeznaczono na remont oraz adaptację mieszkania oraz  25.000 zł na wyposażenie lokalu mieszkalnego.
Zainteresowanie powrotem na stałe do Polski wśród Polonii kazachstańskiej jest spore.
Mamy nadzieję, że Tychy staną się drugim domem dla Państwa Ochman.

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Żłobek miejski oraz większość przedszkoli publicznych w Tychach są już otwarte. Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni, do przedszkoli publicznych rodzice zaprowadzą dziś ok. 350 dzieci.

Koniec utrudnień na DK1

Koniec utrudnień na DK1

Dobra wiadomość dla kierowców podróżujących trasą Katowice – Tychy oraz Tychy – Bielsko-Biała. Naprawa gwarancyjna w rejonie węzła drogowego ulicy Beskidzkiej z aleją Niepodległości dobiegła końca.

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Sprawy urzędowe klienci mogą załatwiać telefonicznie, mailowo, czy za pośrednictwem portali eurzad.umtychy.pl, epuap.gov.pl, sekap.pl. W dalszym ciągu nie ma możliwości poruszania się po całym budynku urzędu miasta. Bezpośrednia obsługa Klienta odbywać się będzie na parterze urzędu w BOK.

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Tychach zapraszają 27 maja br. do udziału w seminarium pn. Tarcza antykryzysowa - wsparcie realizowane przez ZUS.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×