Miasto

4 lipca 2008, 11:41:56

Nowe boisko wielofunkcyjne działa od dzisiaj na osiedlu Osada w Tychach. Jego budowa została sfinansowana przez Kompanię Piwowarską a inwestycję zrealizowała Fundacja Razem Raźniej.

Boisko powstało w ramach programu „Dolina Równych Szans”, przygotowanego przez tyską Fundację Razem Raźniej. W 2007 r. organizacja zgłosiła swój pomysł do konkursu projektów inicjatywy społecznej „Warto być za!”, organizowanej przez Kompanię Piwowarską. Propozycja działań na rzecz mieszkańców osiedla Osada w Tychach zyskała wysokie oceny ekspertów oraz duże uznanie mieszkańców miasta, którzy poparli projekt głosując na niego za pośrednictwem SMS-ów i strony internetowej akcji. Dzięki temu Fundacja została laureatem konkursu w najwyższej kategorii finansowej i otrzymała 500 tys. zł na realizację swoich działań.
    „W programie „Warto być za!” nie chodzi o rozdawnictwo pieniędzy, ale o inwestycje w dobre rozwiązania cieszące się poparciem społecznym. Taki właśnie jest projekt Fundacji Razem Raźniej – z jednej strony uczy dzieci i młodzież aktywnych form spędzania wolnego czasu, a z drugiej - angażuje osoby marginalizowane w życie społeczności lokalnej” - powiedział Paweł Sudoł, Prezes Zarządu Kompanii Piwowarskiej.
     „Dzięki projektowi Kompanii Piwowarskiej, a co za tym idzie konkretnemu wsparciu finansowemu  dla tyskiej fundacji Razem Raźniej w dzielnicy naszego miasta mogło powstać nowoczesne boisko. Będzie ono z pewnością dobrze służyć mieszkańcom Tychów. Mam nadzieję, że przykład KP będzie wzorem dla innych firm, które również myślą o społecznej odpowiedzialności biznesu” – stwierdził Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Ale projekt Fundacji Razem Raźniej to nie tylko boisko wielofunkcyjne. To przede wszystkim działania na rzecz integracji społecznej i rozwoju najmłodszych mieszkańców Osady. Aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez sport to droga do rozwoju ich zainteresowań, próba wykształcenia w nich chęci do poszukiwania autorytetów.
    „Dzięki realizacji naszego projektu mieszkańcy Osady odzyskali wiarę w to, że nie zostali pozostawieni sami sobie, że jednak ktoś o nich pamięta i chce dla nich zrobić coś dobrego. Obserwowaliśmy, jak z dnia na dzień budzi się w nich poczucie odpowiedzialności za ich dzielnicę i mobilizacja do zmian”– powiedziała Bożena Pruś, wiceprezes Fundacji Razem Raźniej.
Ponadto w ramach programu „Dolina Równych Szans” został utworzony punkt konsultacyjny, w którym dyżurują prawnicy, pedagodzy i psycholodzy. Konsultacje obejmują doradztwo zawodowe, pomoc w sprawach opiekuńczych i wychowawczych oraz w rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańców osady. Szczególną opieką Fundacja objęła kobiety mieszkające na osiedlu Osada. Dla nich powołany został Klub „Przez Ciało do Ducha”. Klub oferuje zajęcia aerobiku, warsztaty z zakresu komunikacji i autoprezentacji. Program „Dolina Równych Szans” zwrócił też uwagę na problemy i potrzeby starszych mieszkańców Osady. Pracownicy Fundacji regularnie odwiedzają ich w domach, by porozmawiać o sprawach ważnych, a także o radościach i smutkach codzienności.

Warto wystartować w konkursie
    „Dolina Równych Szans” Fundacji Razem Raźniej to jeden z 19 zrealizowanych do tej pory projektów w ramach inicjatywy społecznej „Warto być za!”. Na tym jednak nie koniec. Ruszyła już kolejna edycja konkursu projektów dla organizacji pożytku publicznego, które działają na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Środki finansowe zostaną przyznane w czterech kategoriach konkursowych, wyznaczonych wysokością dofinansowania: 500 tys. zł, 250 tys. zł, 100 tys. zł i 50 tys. zł. Za sumę 1,5 mln zł zrealizowanych zostanie 10 najlepszych projektów. Beneficjentami działań pomocowych projektów zgłoszonych do konkursu mogą być: bezdomni, bezrobotni o niskich kwalifikacjach zawodowych, dzieci i młodzież z rodzin dysfunkcyjnych lub wychowujący się poza rodziną, niepełnosprawni. Termin składania projektów upływa 29 sierpnia 2008 r. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej programu: www.warto.eu

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Żłobek miejski oraz większość przedszkoli publicznych w Tychach są już otwarte. Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni, do przedszkoli publicznych rodzice zaprowadzą dziś ok. 350 dzieci.

Koniec utrudnień na DK1

Koniec utrudnień na DK1

Dobra wiadomość dla kierowców podróżujących trasą Katowice – Tychy oraz Tychy – Bielsko-Biała. Naprawa gwarancyjna w rejonie węzła drogowego ulicy Beskidzkiej z aleją Niepodległości dobiegła końca.

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Sprawy urzędowe klienci mogą załatwiać telefonicznie, mailowo, czy za pośrednictwem portali eurzad.umtychy.pl, epuap.gov.pl, sekap.pl. W dalszym ciągu nie ma możliwości poruszania się po całym budynku urzędu miasta. Bezpośrednia obsługa Klienta odbywać się będzie na parterze urzędu w BOK.

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Tychach zapraszają 27 maja br. do udziału w seminarium pn. Tarcza antykryzysowa - wsparcie realizowane przez ZUS.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×