Sport

16 maja 2008, 11:57:5

Czerwiec zapowiada się bardzo atrakcyjnie dla miłośników teatru i sztuki. Oto propozycje Teatru Małego w Tychach:

3.06 (wtorek)
XVIII Prezentacje Dorobku Artystycznego MDK nr 1 -  koncerty galowe
(szczegółowe informacje: MDK nr1, tel. 32 227 54-99)

5.06 (czwartek) godz. 16.00
Twórczość plastyczna osób niepełnosprawnych  - otwarcie wystawy
zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek Święta Faustyna
Wystawa  (w dolnym holu teatru) potrwa do 12 czerwca; wstęp wolny

7.06 (sobota) godz. 18.00
Otwarcie w Galerii Obok  wystawy  rysunku Anny Kowalczyk  - Klus
Artystka, obecnie  kierująca  Katedrą Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej w Instytucie Sztuki  Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ukończyła ASP w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1972 roku w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. W tym samym roku rozpoczęła pracę dydaktyczną w pracowni rysunku doc. Adama Hoffmanna, a następnie w Katedrze Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha w macierzystej uczelni. Od 1988 roku związała się z Filią Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2003 uzyskała stanowisko profesora zwyczajnego.
Jest laureatką stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1974 roku oraz wielu nagród.
Swe prace pokazywała  na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych  w Polsce, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Korei Płd. oraz uczestniczyła w ponad stu krajowych i międzynarodowych wystawach grafiki. Jej prace są w zbiorach  prywatnych w  Polsce,  Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Dani, Włoszech, Francji i USA.
Wystawa potrwa do 27 czerwca; wstęp wolny

10.06 (wtorek), godz. 18.30
Artur Pałyga: „ŻYD” – spektakl Teatru Polskiego z Bielska-Białej
reżyseria: Robert Talarczyk, scenografia: Michał Urban
obsada: Jadwiga Grygierczyk (polonistka), Katarzyna Skrzypek (anglistka), Kazimierz
Czapla (dyrektor szkoły), Grzegorz Sikora (wuefista), Tomasz Lorek (ksiądz)
W małym miasteczku dyrektor podupadającej szkoły dostaje e-mail z Izraela od niejakiego Wassersteina, który szuka swoich korzeni. Wpada na pomysł, aby zaprosić go do szkoły jako honorowego gościa – przyszłego sponsora. Przecież Żyd musi być bogaty. Może imię Mojżesza Wassersteina  w przyszłości nosiłaby szkoła?
Przed wojną połowę obywateli miasteczka stanowili Żydzi. Teraz grono nauczycieli przygotowuje się do spotkania z dawnym mieszkańcem.
Pojawiają się pytania: Jak przywitać Żyda? Przez podanie ręki? Czy podać mu rękę? A może nogę? Co je Żyd? Czy można podać Żydowi karpia po żydowsku? A bigos? Co rozbawi Żyda?
I tak skomplikowana przeszłość polsko-żydowska i współczesne stereotypy ujawniają się przez doświadczenie zwykłych ludzi...
„Żyd” powstał po warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Tadeusza Słobodzianka i jego Laboratorium Dramatu w Nasutowie w 2007 roku. Spotkała się grupa dramaturgów, reżyserów teatralnych, aktorów oraz  historyków i socjologów (wśród nich był Jan Tomasz Gross, Paweł Śpiewak, Dariusz Libionka, Leonard Neuger, Anna Bikont). Podczas warsztatów reżyserka, Ewelina Pietrowiak zrealizowała etiudę, która stała się później inspiracją  i zalążkiem „Żyda”. Spektakl miał premierę w lutym tego roku.
Po spektaklu spotkanie z autorem – Arturem Pałygą i dyskusja.
Cena biletu: 25 zł, a na kartę stałego widza 20 zł

11.06 (środa) godz. 18.30
Alosza AWDIEJEW
Marek Piątek - gitarzysta solowy, improwizator, jazzman
Kazimierz Adamczyk - kontrabasista, muzyk jazzowy
    Alosza Awdiejew, obecnie profesor   w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale
 Studiów Politycznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zanim ukończył z wyróżnieniem filologię polską na tej uczelni,  uzyskał dyplom chórmistrza
w średniej szkole muzycznej w Rosji i prowadził chóry oraz orkiestry w Moskwie.
Występował w teatrze studenckim podczas studiowania anglistyki, w kabarecie, uprawiał pantomimę. Jako stypendysta przyjechał do Polski. Po ukończeniu studiów na UJ został asystentem na filologii rosyjskiej i kontynuował pracę naukową,  nie przestając realizować swych zamiłowań estradowych. W 1976 roku  zaczął z  powodzeniem śpiewać  piosenki i romanse w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Swoje pasje jazzowe realizował grając na fortepianie w zespołach „Beale Street Band”i „Playing Family”.
Stale koncertuje w kraju i za granicą (Berlin, Paryż, Nowy Jork, Chicago, Tel-Awiw).  Występuje w filmach, serialach i programach telewizyjnych oraz radiowych. Nagrywa płyty, pisze scenariusze i felietony.
Cena biletu: 30 zł, a na kartę stałego widza 25 zł

12.06 (czwartek) godz. 8.30
VIII Festiwal  Twórczości Osób Niepełnosprawnych
CARITAS Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek  Święta Faustyna w Tychach
(organizator:  Ośrodek  Święta Faustyna, tel. 32 227 18 36)

18.06 (środa) godz. 17.00
Otwarcie wystawy: „SPOTKANIA” – twórczość studentów i pedagogów Katedry
Malarstwa Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie
Wystawa (w dolnym holu teatru) potrwa do 27 czerwca; wstęp wolny

Uwaga: Od 28 czerwca do końca lipca przerwa remontowa i urlopowa.

W sierpniu -  Artystyczne Lato z Teatrem Małym. Szczegóły (od 20.06)  na stronie internetowej http//www.teatrmaly.tychy.pl, w „Tyskim Magazynie Kulturalnym” nr 2/2008 oraz w repertuarach sierpniowych.

ZAPOWIEDZI WYSTAW

16.08    „Piktorialiści polscy” – wystawa w Galerii „Obok” i Teatrze Małym inaugurująca powstanie Stowarzyszenia Piktorialiści Polscy
Prace zaprezentuje  kilkudziesięciu fotografików; wystawa potrwa do 5 września

13.09    Otwarcie  w Galerii „Obok” wystawy rzeźby Jana Kucza, profesora warszawskiej  Akademii Sztuk Pięknych.
Wystawa potrwa do 11 października


Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Samorządowe przedszkola i żłobek miejski otwarte

Żłobek miejski oraz większość przedszkoli publicznych w Tychach są już otwarte. Chęć posłania dzieci do przedszkoli zgłosiło ok. 10 % rodziców. Jeśli nic się nie zmieni, do przedszkoli publicznych rodzice zaprowadzą dziś ok. 350 dzieci.

Koniec utrudnień na DK1

Koniec utrudnień na DK1

Dobra wiadomość dla kierowców podróżujących trasą Katowice – Tychy oraz Tychy – Bielsko-Biała. Naprawa gwarancyjna w rejonie węzła drogowego ulicy Beskidzkiej z aleją Niepodległości dobiegła końca.

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Obsługa klientów Urzędu Miasta od 25 maja

Sprawy urzędowe klienci mogą załatwiać telefonicznie, mailowo, czy za pośrednictwem portali eurzad.umtychy.pl, epuap.gov.pl, sekap.pl. W dalszym ciągu nie ma możliwości poruszania się po całym budynku urzędu miasta. Bezpośrednia obsługa Klienta odbywać się będzie na parterze urzędu w BOK.

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Tarcza antykryzysowa: wsparcie z ZUS – webinarium i dyżur telefoniczny

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Tychach zapraszają 27 maja br. do udziału w seminarium pn. Tarcza antykryzysowa - wsparcie realizowane przez ZUS.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×