Sport

4 lutego 2008, 12:1:40

9 lutego (sobota) w Cielmicach, dzielnicy Tychów położonej malowniczo nad rzeką Gostynią, odbędzie się plenerowa impreza przypominająca wydarzenie sprzed 640 lat.

Tak zaczyna się historia:
Przed 640 laty, dokładnie 9 lutego 1368 roku (w dzień św. Apolonii) zatrzymał się w Cielmicach na polowaniu książę raciborski Jan, do którego należały wówczas te ziemie. Przy okazji polowania książę podpisał dokument, na mocy którego zamienił się z rycerzem Bierawą wsiami: rycerz Bierawa otrzymał wieś Bojszowy w zamian za oddaną księciu wieś Leszczyny. Ten dokument, zachowany do dziś w postaci odpisów notarialnych z 1650 i 1709 roku, to pierwsza historyczna wzmianka o wsi Cielmice i wsi Bojszowy.
    W 640. rocznicę tamtych wydarzeń na dziedzińcu szkoły w Tychach - Cielmicach spotkają się mieszkańcy tej dzielnicy Tychów oraz mieszkańcy Bojszów.
W sobotę 9 lutego o godz. 17.00, przy blasku ogniska i pochodni, rozpocznie się inscenizacja historyczna – podpisanie przez księcia dokumentu. Będzie też pokaz potyczki średniowiecznych rycerzy – wystąpią rycerze z Bractwa Rycerskiego Puszczy Pszczyńskiej pod wodzą Piotra Flisa. Uczestnicy imprezy – tyzanie i bojszowianie – otrzymają specjalne certyfikaty poświadczające udział w uroczystości.
Na koniec w centrum Cielmic, na placyku przy kapliczce św. Jana Nepomucena, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wydarzenie sprzed 640. lat i pojawienie się w zapisach historycznych nazwy wsi Cielmice i Bojszowy.
    Uroczystości w Cielmicach wpisują się w rozpoczęty w maju 2007 Tyski Rok Historyczny. Zakończy się on w maju 2008 podsumowaniem w czasie Tyskiego Seminarium Majowego.
    Organizatorami imprezy w Cielmicach są: Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą i Urzedu Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Muzeum Miejskie w Tychach, Gimnazjum w Tychach-Cielmicach, Urząd Gminy w Bojszowach, Gimnazjum w Bojszowach.
Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Nauka pływania dla tyskich dzieci znów od września

Od 4 marca do 19 czerwca ponad 1100 tyskich drugoklasistów uczestniczyło w lekcjach pływania w Wodnym Parku Tychy. Wiadomo już, że od września zajęcia będą kontynuowane.

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Konsultacje projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Prezydent Miasta Tychy zaprasza mieszkańców do konsultacji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic: Beskidzkiej, Oświęcimskiej, Długiej i Goździków w Tychach - Etap I

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed burzami z gradem, które mogą wystąpić 19 czerwca br. w Tychach.

Kina pod chmurką w Tychach

Kina pod chmurką w Tychach

Relaks i chwila odprężenia przy dobrym kinie, w miły towarzystwie, po upalnym i męczącym dniu? W najbliższych dniach w Tychach odbędą się dwa plenerowe pokazy filmowe, podczas których na pewno nie zabraknie śmiechu i dobrej zabawy.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×