Sport

4 lutego 2008, 12:1:40

9 lutego (sobota) w Cielmicach, dzielnicy Tychów położonej malowniczo nad rzeką Gostynią, odbędzie się plenerowa impreza przypominająca wydarzenie sprzed 640 lat.

Tak zaczyna się historia:
Przed 640 laty, dokładnie 9 lutego 1368 roku (w dzień św. Apolonii) zatrzymał się w Cielmicach na polowaniu książę raciborski Jan, do którego należały wówczas te ziemie. Przy okazji polowania książę podpisał dokument, na mocy którego zamienił się z rycerzem Bierawą wsiami: rycerz Bierawa otrzymał wieś Bojszowy w zamian za oddaną księciu wieś Leszczyny. Ten dokument, zachowany do dziś w postaci odpisów notarialnych z 1650 i 1709 roku, to pierwsza historyczna wzmianka o wsi Cielmice i wsi Bojszowy.
    W 640. rocznicę tamtych wydarzeń na dziedzińcu szkoły w Tychach - Cielmicach spotkają się mieszkańcy tej dzielnicy Tychów oraz mieszkańcy Bojszów.
W sobotę 9 lutego o godz. 17.00, przy blasku ogniska i pochodni, rozpocznie się inscenizacja historyczna – podpisanie przez księcia dokumentu. Będzie też pokaz potyczki średniowiecznych rycerzy – wystąpią rycerze z Bractwa Rycerskiego Puszczy Pszczyńskiej pod wodzą Piotra Flisa. Uczestnicy imprezy – tyzanie i bojszowianie – otrzymają specjalne certyfikaty poświadczające udział w uroczystości.
Na koniec w centrum Cielmic, na placyku przy kapliczce św. Jana Nepomucena, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wydarzenie sprzed 640. lat i pojawienie się w zapisach historycznych nazwy wsi Cielmice i Bojszowy.
    Uroczystości w Cielmicach wpisują się w rozpoczęty w maju 2007 Tyski Rok Historyczny. Zakończy się on w maju 2008 podsumowaniem w czasie Tyskiego Seminarium Majowego.
    Organizatorami imprezy w Cielmicach są: Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą i Urzedu Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Muzeum Miejskie w Tychach, Gimnazjum w Tychach-Cielmicach, Urząd Gminy w Bojszowach, Gimnazjum w Bojszowach.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach

W tym roku od 16 do 22 września będzie obchodzony w Tychach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie wiele atrakcji, a na zakończenie wielki finał na ul. Grota - Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

Nowa linia trolejbusowa zostanie uruchomiona w Tychach

W poniedziałek, 23 września, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji trolejbusowej w Tychach. Rozpocznie kursowanie nowa linia G. Zmieni się trasa linii E oraz organizacja odjazdów trolejbusów na Dworcu PKP.

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Stypendia dla uczniów – ostania szansa na złożenie wniosku

Do 15 września można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego, stypendium "Tyskie Orły", stypendium " Lider Zawodu", a do 16 września o przyznanie wyprawki szkolnej.

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

Od 12 do 15 września w Tychach odbędzie się V Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon. W programie spektakle dla każdej grupy wiekowej w różnych miejscach miasta Tychy – będzie ciekawie!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×