piątek, 9 marca 2018, 18:00 - sobota, 5 maja 2018, 00:00
Pierwszy – w 1972 roku – pojawił się jamnik o imieniu Waldi, potem – kolejno, co cztery lata - bóbr Amik i niedźwiedź Misza… w dalszych latach także orzeł amerykański, tygrys, kubistyczny pies, wilk, szop pracz… były też lalki greckie, abstrakcyjne i stalowe figurki, śnieżynka i kostka lodu…

Maskotki olimpijskie - bo o nich mowa – stanowią nierozłączny i pełnoprawny symbol olimpijski,
są przy tym niekonwencjonalnymi promotorami kultury miasta i kraju – organizatora Igrzysk.
Te małe i cieszące oko przedmioty mają w sobie wiele energii i sportowego ducha.
Przekonacie się o tym na pewno odwiedzając w Muzeum Miejskim w Tychach wystawę Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018. Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki.

Wernisaż odbędzie się 9 marca o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1).

Wystawa zorganizowana została z okazji roku olimpijskiego, jest również pretekstem do przypomnienia uniwersalnych, choć coraz trudniejszych w realizacji, wartości współczesnego sportu, a także podkreślenia, że Tychy to miasto wybitnych olimpijczyków.

Prezentuje zbiór maskotek z kolekcji Henryka Grzonki, autora cenionych audycji radiowych, wielokrotnego sprawozdawcy z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, a także innych prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, autora nagradzanych reportaży radiowych oraz książek. Prócz unikatowej kolekcji maskotek olimpijskich, Henryk Grzonka jest także posiadaczem zbioru cennych pamiątek związanych ze sportem żużlowym.

Autorem scenariusza wystawy jest Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, będącej Oddziałem Muzeum Miejskiego w Tychach:
- Tegoroczne Zimowe Igrzyska w PyeongChang pokazały, że jakkolwiek współczesny sport toczy wiele chorób, to jednak wizja olimpijskiego współzawodnictwa niezmiennie wyzwala u sportowców najwyższy stopień ambicji, a u kibiców budzi emocje w najczystszej postaci. Prezentowane na wystawie maskotki olimpijskie to także jeden z fenomenów igrzysk. Są coraz bardziej wysmakowane plastycznie, to już często prawdziwe dzieła sztuki, tworzone przez uznanych artystów. A jednocześnie przekazują nam najprostsze wartości: przyjaźń, pokój, radość.

Ekspozycja prezentowana będzie do 5 maja 2018 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Najbliższe wydarzenia towarzyszące wystawie

15 marca 2018, godz. 18.00
Od Monachium do PyeongChang. Historia maskotek olimpijskich
Spotkanie z Henrykiem Grzonką

17 marca 2018, godz. 10.00
Nasze igrzyska olimpijskie
warsztaty edukacyjno – plastyczne dla dzieci
Uczestnicy warsztatów zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. Nie zabraknie ciekawostek o starożytnych igrzyskach – kiedy je rozgrywano, w jakim celu, a także kto w nich uczestniczył.

Dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi organizatorzy Igrzysk i zaprojektować własną maskotkę olimpijską, związaną z Górnym Śląskiem. Przyjrzą się także śląskim legendom i tradycjom, by wspólnie zastanowić się, jakie symbole mogłyby reprezentować nasz region na Igrzyskach.

Prowadzenie:
Agata Berger, Anna Kura
Zajęcia bezpłatne
Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
Zapisy: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie, adresowana do grup zorganizowanych
(przedszkola, klasy I-IV szkół podstawowych)

Nasze igrzyska olimpijskie

Uczestnicy warsztatów zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. Porozmawiają z prowadzącymi o starożytnych igrzyskach, dowiedzą się kiedy je rozgrywano, w jakim celu i kto w nich uczestniczył. Zaprojektują własną maskotkę olimpijską, związaną z Górnym Śląskiem. Przyjrzą się śląskim legendom i tradycjom, by wspólnie zastanowić się, jakie symbole mogłyby reprezentować nasz region na Igrzyskach.
Prowadzenie: Agata Berger, Anna Kura

Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat

Czas trwania: około 1 h
Koszt lekcji: 50 zł od grupy liczącej do 25 osób, maksymalnie do 32 osób, jeśli tylu uczniów liczy jedna klasa

Prosimy o ustalanie terminu lekcji muzealnej z wyprzedzeniem minimum tygodnia

Zapisy:
Nasze igrzyska olimpijskie – Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

www.muzeum.tychy.pl
www.tgs.tychy.pl
Plac Wolności 1
Tychy
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie

Plac Wolności 1
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu " 3+ Liczna rodzina " oraz " Aktywni 60 plus ", w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×