piątek, 24 marca 2017, 18:00 - sobota, 9 września 2017, 15:00
24 marca o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) otwarta zostanie wystawa.

Marek Dziekoński (1930-2002) ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Działał głównie w Tychach oraz we Wrocławiu. Jego dorobek twórczy stanowią liczne zrealizowane projekty, a do najważniejszych z nich należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (współautor: Ewa Dziekońska), hala sztucznego lodowiska w Tychach, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu (współautor: Anna Bartoszewska) i wiele innych. Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich – pełnił m.in. funkcje członka Zarządu Oddziałów we Wrocławiu i w Katowicach oraz wiceprezesa Oddziału w Katowicach.

Na wystawie czasowej w Muzeum Miejskim w Tychach (Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9) zaprezentowane zostaną liczne projekty ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostaną one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie będą jedynym śladem architektonicznej koncepcji. 
W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny skonfrontowany zostanie ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog autorstwa Patryka Oczki. Publikacja trafi w ręce odbiorcy już podczas wernisażu wystawy – 24 marca.

Patronat honorowy
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice

Patronat medialny
TVP Kultura, Radio Express, Architektura-murator, Śląsk, Ultramaryna, Twoje Tychy/ Tychy.pl, Nowe Info, Echo

fot. Zygmunt Kubski. Marek Dziekoński, pawilon Klubu Górniczego w Tychach, realizacja 1963-1964
Katowicka 9
Tychy
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie - sala ekspozycyjna

Katowicka 9
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum, przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu Firma 3+ oraz 60+, w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem dla grupy...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...